Jak dbać o <strong>włosy wysokoporowate</strong>?
Problemy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate? Jak powinna przebiegać ich pielęgnacja? W dzisiejszym wpisie bierzemy to zagadnienie pod lupę.

Porowatość włosów – co to takiego?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że porowatość włosów zależy zarówno od genów, diety, jak i temperatury oraz wilgotności powietrza, używanych kosmetyków czy stosowanej pielęgnacji i stylizacji. Regularne używanie suszarki i prostownicy, farbowanie czy trwała ondulacja, sprawiają, że łuski włosów odchylają się, czego efektem jest uszkodzenie ich głębokich struktur. W efekcie tego stają się matowe, słabe i kruche.

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z wysokoporowatymi włosami? Można je rozpoznać po tym, że są szorstkie w dotyku, plączą się, są zniszczone, suche, matowe, łatwo poddają się stylizacji, wysoka wilgotność powietrza źle na nie wpływa, długo schną po umyciu, a ich końce wysychają szybciej od nasady, intensywnie się puszą i nabierają objętości na skutek działania wilgoci oraz mają rozdwojone, kruszące się końcówki. Jeżeli w dalszym ciągu nie mamy pewności, czy włosy są nisko- czy wysokoporowate, należy wykonać test z wykorzystaniem wody oraz szklanki. W tym celu kładziemy na jej powierzchni pojedynczy włos. Jeżeli opadnie na dno, oznacza to, że do czynienia mamy z pasmami wysokoporowatymi. 

Charakterystyka włosów wysokoporowatych

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate? Są one w większym stopniu narażone na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwy wpływ substancji znajdujących się w kosmetykach i powietrzu. Gdy włosy tego typu nie są w odpowiedni sposób pielęgnowane, z czasem mogą się stać szorstkie, matowe i nazbyt puszyste. W jaki sposób powinno się dbać o wysokoporowate pasma? Podstawą jest tutaj odpowiednio dopasowana do ich indywidualnych potrzeb, delikatna pielęgnacja.

Jak dbać o wysokoporowate pasma?

Jak powinno się dbać o wysokoporowate włosy? Potrzebują one specjalnych składników odżywczych – tylko wtedy poprawa ich wyglądu będzie możliwa. 

Jakich kosmetyków należy używać do pielęgnacji włosów wysokoporowatych? Warto postawić na łagodne szampony, które nie zawierają silnych detergentów. Oprócz tego niezbędne jest stosowanie odżywki zabezpieczającej pasma i ułatwiającej rozczesywanie. Każdego dnia na końcówki włosów należy aplikować serum, na przykład migdałowe. Raz na tydzień do mycia włosów można użyć szamponu oczyszczającego, a następnie nałożyć na nie maskę z dodatkiem protein jedwabiu, mleka lub keratyny i zostawić na około 30 minut. Dodatkowo posiadaczki wysokoporowatych włosów powinny je olejować raz w tygodniu. Zabieg ten znacznie poprawia kondycję włosów. Pasma olejować można na kilka sposobów – na sucho lub na mokro. Wybrany olej aplikujemy na nie przed umyciem i zostawiamy na  1-2 godziny.

Jeśli chodzi o olejki do włosów, w przypadku włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzą wielonasycone, z grupy Omega-3 i Omega-6, których cechą charakterystyczną są duże cząsteczki. Oleje tego typu skutecznie wygładzają włosy i sprawiają, że są one bardziej sprężyste. Warto sięgnąć między innymi po olej lniany, słonecznikowy, z pestek winogron, ze słodkich migdałów, z konopi indyjskiej, kiełków pszenicy, wiesiołka, awokado, czy z brokułów.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas pielęgnacji? Bardzo ważne jest delikatne masowanie skóry głowy podczas mycia. Pasm nie należy pocierać, a zamiast tego lekko myć u nasady. Spływający po nich szampon delikatnie je oczyści. Przed aplikacją odżywki na mokre włosy, osuszamy je bawełnianym lub papierowym ręcznikiem. Do spłukiwania należy używać letniej wody. Ta wykorzystywana do ostatniego spłukiwania może być nieco chłodniejsza. Nie należy polewać cebulek zimną wodą. Może to osłabić ich korzenie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

trzynaście − dziesięć =

Rekomendowane
<strong>Elektrostymulacja</strong> zamiast treningu?
Elektrostymulacja zamiast treningu?
Szukasz pomysłu na szybkie wymodelowanie sylwetki? Mamy na to sposób!
Haluksy – jak powstają i jak wygląda ich leczenie?
Haluksy – jak powstają i jak wygląda ich leczenie?
Haluksy to dość powszechna deformacja stopy objawiająca się koślawością palucha. Zazwyczaj są dziedziczne lub powstają przez noszenie nieodpowiedniego obuwia. Jak sobie z nimi radzić?
<strong><em>Ombre versus sombre</em></strong> – poznaj niuanse w koloryzacji włosów
Ombre versus sombre – poznaj niuanse w koloryzacji włosów
Chcesz odmienić swoją fryzurę i nie wiesz, w której będziesz lepiej wyglądać? Poznaj różnice między koloryzacją ombre i sombre.
Ostatnie wpisy