Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Cera trądzikowa wydaje się być problematyczna w pielęgnacji, jednak dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku kosmetyków coraz skuteczniej możemy o nią zadbać.
W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej niebagatelne znaczenie ma prawidłowe oczyszczanie skóry. Na pojawianie się wyprysków wpływ mają resztki kosmetyków do makijażu, kremów z filtrami. Szczególnie jeśli zdarza nam się używać produktów komedogennych, niedoskonałości mogą występować częściej. Oczyszczanie może mieć charakter dwuetapowy i powinno się przeprowadzać je przynajmniej raz dziennie – wieczorem. Co do porannego mycia twarzy zdania są podzielone, niektórzy twierdzą, że skóra najlepiej regeneruje się w nocy, a więc rano pokryta jest naturalnym filmem, który chroni ją i odbudowuje.
Inni z kolei uważają, że przed nałożeniem produktów pielęgnacyjnych i makijażu twarz należy umyć. W przypadku cery trądzikowej, którą łatwo jest obciążyć, więcej racji mogą mieć zwolennicy tego drugiego poglądu. Codzienna pielęgnacja powinna też skupiać się na stosowaniu produktów regulujących wydzielanie sebum, to one bowiem w dużym stopniu decydują o ogólnym stanie cery. Należy tu jednak przypomnieć, że nie chodzi o agresywne wysuszenie wyprysków, a przy okazji skóry twarzy. Przetłuszczająca się cera bowiem nie reaguje dobrze na przesuszenie – wydziela tym więcej sebum, broniąc się.
Dlatego też istotne w systematycznych rytuałach jest nawilżanie skóry. Powinna ona być traktowana delikatnymi produktami, które zawierają na przykład kwas hialuronowy oraz składniki działające regenerująco w stosunku do płaszcza hydrolipidowego skóry i zabezpieczające ją przed utratą wilgoci. Takimi składnikami są na przykład ceramidy lub emolienty. Warto też wspomnieć, że w pielęgnacji skóry trądzikowej znaczenie mają nie tylko kosmetyki, ale także nasza dieta – to z pożywienia czerpiemy przecież składniki odżywcze. Produkty bogate w cynk czy selen pozytywnie wpływają na skórę, włosy, a także paznokcie, z kolei wysoce przetworzona żywność, słodycze i bardzo ostre pożywienie mogą zaburzyć mikrobiom skóry i spowodować wysyp niedoskonałości.
Problemem związanym ze skórą trądzikową są też przebarwienia, które powstają z powodu zmian, rozdrapywanych, wyciskanych. Na szczęście także z nimi można skutecznie walczyć. W jaki sposób? Na rynku sporo jest kosmetyków, które idealnie nadają się do tego celu, zawierają one na przykład kwasy LHA będące pochodną kwasu salicylowego. Krem na przebarwienia potrądzikowe zawierać może też opatentowany składnik, jakim jest melasyl czy niacynamid, w znaczący sposób łagodzący cerę, będący jej sprzymierzeńcem.
Kuracje rozjaśniające opierają się też w dużej mierze na witaminie C. Produkty te stosujemy zazwyczaj w sezonie jesienno- zimowym, szczególnie te, które mają wyższe stężenie kwasów. Delikatniejsze kosmetyki rozjaśniające możemy stosować z powodzeniem cały rok, pamiętając jednak o ochronie przeciwsłonecznej. Nawet jeżeli dany produkt zawiera filtry UV, jego przeznaczeniem nie jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, dlatego też należy zaaplikować dodatkową warstwę typowego kremu z filtrem.