Co to jest tzw. przeziębienie włosów i jakie są konsekwencje dla ich kondycji?
ProblemyWłosy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest tzw. przeziębienie włosów i jakie są konsekwencje dla ich kondycji?

Gdy za oknem chłód, wiatr i plucha, nie sposób się nie przeziębić, ale czy wiesz, że taka pogoda może też niekorzystnie wpłynąć na kondycję Twojej czupryny? Co to jest tzw. przeziębienie włosów i jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Codziennie tracimy średnio od 50 do 100 włosów, zaś zimą ich wypadanie może znacznie się nasilić. Jakie są tego przyczyny? Odpowiedzialne są zwykle nagłe zmiany temperatury i nienoszenie czapki. Przymrożone i osłabione cebulki powodują wypadanie włosów.

Jak dbać o włosy, by ich nie przeziębić?

Zimą przede wszystkim powinniśmy nosić nakrycia głowy, to jest podstawowy sposób dbania o włosy o tej porze roku. Bardzo ważny jest sam wybór czapki, ponieważ gdy będzie za ciepła, to przegrzejemy gruczoły łojowe, co będzie skutkować nadmiernym wydzielaniem łoju. A zbyt cienkie okrycie głowy podczas mroźnych dni nie zapewni nam odpowiedniego zabezpieczenia przed utratą ciepła. Czapki z jakich materiałów będą najlepszym wyborem na zimową porę? Zdecydowanie te wełniane, ponieważ nie przegrzewa się w nich głowa i w takiej czapce prawidłowo pracują też gruczoły łojowe.

Zimne powietrze bardzo źle wpływa na unaczynienie skóry głowy. Co to oznacza? Gdy nie nosimy nakrycia głowy, to naczynia włosowate (których ważną funkcją jest odżywienie włosów) kurczą się i przekaz substancji odżywczych z krwiobiegu do mieszka zostaje mocno ograniczony. W takiej sytuacji mieszki włosowe nie są wystarczająco zaopatrzone w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki, co może skutkować mniejszym dotlenieniem skóry głowy. A w wyniku tego większa ilość włosów może zacząć wypadać. Gdy nasze mieszki włosowe są narażone na niskie temperatury, to zaczynają słabnąć, pogarsza się ich jakość i w efekcie też mogą zacząć wypadać.

Mroźne, zimowe powietrze nie sprzyja dłuższym włosom, bo z powodu niskich temperatur, wysokiej wilgotności i sezonu grzewczego, łodyga włosa staje się bardziej matowa, słaba i puszy się. Dlatego, zanim wyjdziesz z domu zimą, zawsze dokładnie wysusz włosy, ponieważ mokry lub wilgotny włos, który przemarznie, jest bardzo podatny na złamania i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. A jaki wpływ na kondycję włosów ma gorące powietrze z urządzeń grzewczych? Takie powietrze powoduje z kolei, że włosy zaczynają się elektryzować, warto więc zabezpieczyć je preparatami ze składnikami antystatycznymi. 

Jak wzmacniać włosy zimą?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, odpowiednia ochrona włosów zimą to podstawa, ale oprócz czynników atmosferycznych na ich kondycję ma także wpływ zbilansowana dieta, która powinna być bogata w witaminy i mikroelementy. Warto pamiętać, że podstawowym budulcem włosów są białka i składniki mineralne. Nasze posiłki powinny być bogate w witaminy: A, D, E, K oraz B6 i B12. Ich niedobór może osłabić kondycję włosów i powodować ich wypadanie.

Dobrze zbilansowane odżywianie to podstawa. Gdy zdrowo się odżywiamy, nasze włosy są prawidłowo nawilżone i odżywione od środka. Jakie są najważniejsze minerały dla naszej bujnej czupryny? Cynk i miedź. Cynk występuje w większej ilości we włosach niż w krwiobiegu, a jak nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości, to organizm uzupełnia go sobie właśnie z włosów, które stają się wówczas łamliwe, kruche i częściej wypadają. Produkty bogate w cynk to m.in. wątróbka, kasza gryczana, jaja, ryby, pestki dyni i nasiona słonecznika.

W sezonie zimowym nasz organizm atakuje wiele infekcji, co odbija się na kondycji włosów. Czy wiesz, że choroby objawiające się wysoką gorączką mogą potęgować wypadanie włosów? Dlatego tak ważne jest, by zimą dbać o swoją odporność, chronić włosy przed wpływem warunków atmosferycznych i nie doprowadzić do ich przeziębienia.

Zdj. głóne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

cztery × cztery =

Rekomendowane
Jak sobie radzić z maskne, <strong>trądzikiem </strong>wywołanym noszeniem maseczek?
Jak sobie radzić z maskne, trądzikiem wywołanym noszeniem maseczek?
Maskne to rodzaj trądziku, który powstaje na skutek regularnego noszenia maseczek ochronnych. Dowiedz się, jak sobie z nim poradzić!
Jak ubrania tematyczne mogą pomóc w promocji pszczelarstwa?
Jak ubrania tematyczne mogą pomóc w promocji pszczelarstwa?
Dowiedz się, jak innowacyjne użycie tematycznych ubrań może stać się efektywną promocją pszczelarstwa i dlaczego warto skorzystać z tej niekonwencjonalnej metody.
Jak wybrać idealne dodatki do udekorowania stołu gości na weselu?
Jak wybrać idealne dodatki do udekorowania stołu gości na weselu?
Stylizacja stołu gości weselnych jest kluczowa dla udanego przyjęcia. Poznaj pomysły na dekoracje, które zaskoczą Twoich gości i sprawią, że Twoje wesele będzie pamiętne.
Ostatnie wpisy