Łysienie plackowate – co to za przypadłość?
Problemy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łysienie plackowate – co to za przypadłość?

Łysienie plackowate jest chorobą, która powstaje na skutek uszkodzenia mieszków włosowych. Konsekwencją jest nadmierne wypadanie włosów. Przypadłość może dotykać każdego, niezależnie od wieku, ale najczęściej objawia się już przed 30. rokiem życia. Jakie są przyczyny tej choroby? Objawy? Czy można ją leczyć? Podpowiadamy!

Diagnoza: łysienie plackowate

Choroba zazwyczaj pojawia się u osób, które nie mają ukończonych trzydziestu lat. Postępujące łysienie może doprowadzić do utraty włosów na głowie, ale wiele osób dotkniętych tą przypadłością traci też brwi i rzęsy. Rzadkie, ciężkie przypadki łysienia plackowatego mogą charakteryzować się też zmianami paznokciowymi o różnym nasileniu. Postępująca choroba u pacjenta często przyczynia się do poważnych problemów natury psychicznej, które wynikają z poczucia bezradności i trudności w akceptacji zmieniającego się wyglądu.

Przyczyny choroby

Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórych dotyka taka przypadłość. Powszechnie uważa się, że wpływ na występowanie łysienia plackowatego mają czynniki autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy osoby, u której występują objawy łysienia, prawdopodobnie atakuje mieszki włosowe, które traktuje jako ciało obce.

Reakcja układu immunologicznego w konsekwencji doprowadza do widocznych gołym okiem zmian o charakterze zapalnym i dalej uszkodzenia mieszka włosowego i wypadnięcia włosa. Czynniki, które często brane są pod uwagę przy określaniu przyczyn występowania stanów zapalnych mieszków włosowych to na przykład atopia, geny, zaburzenia hormonalne, stres i zaburzenia psychiczne.

Leczenie

Leczenie choroby przebiega albo miejscowo, albo ogólnie. Z reguły przyczyna choroby nie jest do końca określona, więc i leczenie może nie być w pełni skuteczne. Leczenie miejscowe polega na wykorzystaniu glikorytykosteroidów, które podawane są śródskórnie. Miejscowo stosuje się też cygnolię i minoksydyl w formie żeli, kremów, maści i pianek. 

Ogólne leczenie polega na zastosowaniu glikokortykosteroidy i cyklosporyny. W przypadku niektórych osób lekarze decydują się też na fotochemioterapię. Oprócz wskazanych wyżej sposobów istnieją jeszcze trzy inne formy leczenia łysienia plackowatego. Pierwszą z nich jest mezoterapia, czyli zabiegi, w których pod skórę pacjenta podawane są koktajle odżywcze. Druga jest karboksyterapia, która polega na śródskórnym lub podskórnym podawaniu dwutlenku węgla. I w końcu kriomasaż, który polega na zastosowaniu podtlenku azotu, który pobudza odnowę mieszków włosowych.

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby?

Z uwagi na cały proces łysienia plackowatego trudno jest mu zapobiegać. Zmniejszenie ryzyka pojawienia się choroby jest w praktyce raczej niemożliwe. Wszystko przez to, że przyczyny przypadłości nie są do końca znane. Odrost włosów następuje po roku lub dwóch i dotyczy około 30–60% zdiagnozowanych przypadków. 10% pacjentów, u których pojawiły się pierwsze objawy, może stracić włosy na całym ciele. Szczególnie narażonymi na wystąpienie choroby są osoby, u których występują już inne schorzenia autoimmunologiczne.

Niektórzy pacjenci decydują się na przeszczep włosów. Cena takiego zabiegu waha się w różnych placówkach medycznych w całej Polsce między 5000 a 12000 złotych. Jest to kosztowny wydatek, ale jeśli taki zabieg jest dobry dla pacjenta, to z pewnością powinien zostać przeprowadzony.

Zdj. główne: Beth Macdonald/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

19 − 2 =

Rekomendowane
Ratunek dla skóry po wakacjach. Jak ją zregenerować?
Ratunek dla skóry po wakacjach. Jak ją zregenerować?
Choć z urlopu wracamy w pełni wypoczęci, nasza skóra, wystawiona na nadmierne słońce, może wymagać specjalnej uwagi. Sprawdź, jak odżywić i zregenerować skórę po wakacjach!
Jak usunąć skórki z paznokci u rąk?
Jak usunąć skórki z paznokci u rąk?
Jak skutecznie usunąć skórki wokół paznokci? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!
Co jest przyczyną łamania się włosów?
Co jest przyczyną łamania się włosów?
Twoje włosy są słabe, łamliwe i trudno jest Ci przez to je zapuścić? Zobacz, jakie mogą być tego przyczyny i jak zapobiegać zniszczeniom na włosach.
Ostatnie wpisy