<strong>Jak prawidłowo myć włosy</strong> – przewodnik krok po kroku
ProblemyWłosy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak prawidłowo myć włosy – przewodnik krok po kroku

Piękne, lśniące i zadbane włosy są wizytówką każdej z nas. A siła i ich witalność zaczyna się od prawidłowego mycia. Wiele z nas pomyśli o tym, co może być trudnego w umyciu włosów? Z pozoru taka błaha czynność – źle wykonana, zamiast poprawić kondycję naszych kosmyków – może im tylko zaszkodzić.

Nieprawidłowe mycie skóry głowy i włosów, a także używanie nieodpowiednio dobranego szamponu, niestety może znacznie osłabić kondycję naszych włosów. Zanim sięgniemy po produkt, który ma służyć do mycia naszej czupryny, powinniśmy zapoznać się z jego składem. Szampon do włosów ma m.in. odświeżyć kosmyki i zmyć pozostałości po produktach do stylizacji. Oczywiście warto też dobrać produkt do typu włosów. Innego szamponu należy użyć do włosów przetłuszczających się, a innego do tych farbowanych. Sprawdź, co musisz zrobić krok po kroku, by prawidłowo myć włosy!

Jak często myć włosy?

Najpierw odpowiedzmy na pytanie, jak często powinniśmy myć włosy? Zależy to od kilku czynników, a mianowicie od: typu skóry głowy, jej stanu, rodzaju naszych włosów i ich bieżącej kondycji.

Normalna, sucha bądź przetłuszczająca się – taka może być skóra głowy. Podobnie sprawa wygląda z rodzajem włosów: mogą być normalne, suche, przetłuszczające się, zniszczone (np. w  efekcie częstej koloryzacji) lub z tendencją do wypadania. Rodzaj włosów nie jest też zależny od nas, bowiem to cecha wrodzona. Mogą być proste i cienkie lub kręcone i gęste. Istotny jest także ich kolor, bo struktura blond włosów znacznie różni się struktury naturalnie ciemnych włosów.

Istotna jest też bieżąca kondycja naszych włosów, czyli to, w jakim stopniu są odżywione. Co składa się na bieżący stan włosów? To czy włosy są farbowane oraz jakim ostatnio były poddawane zabiegom stylizacyjnym (np. trwała ondulacja lub prostowanie keratynowe). Przy wyborze odpowiednich produktów do mycia pod uwagę warto wziąć jeszcze stopień porowatości swoich włosów, a możemy wyszczególnić włosy wysoko, średnio i nisko porowate. Co to dokładnie oznacza? Wysokoporowatymi są z reguły włosy kręcone, dlatego też poleca się stosowanie oddzielnych szamponów do ich mycia. 

Włosy można zdefiniować i sklasyfikować pod wieloma względami. A przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak często myć włosy, najlepiej jest brać pod uwagę indywidualne potrzeby. Na przykład włosy suche i wysokoporowate warto myć stosunkowo rzadko, a normalne, czyli takie, które nie sprawiają większych problemów np. co drugi, trzeci dzień. A co z włosami przetłuszczającymi się? Mitem jest, że jeśli nasze włosy mają tendencję do przetłuszczania się, to powinniśmy z nimi przechodzić jak najdłużej, co w efekcie ma zaowocować tym, by przetłuszczały się wolniej. To błędne myślenie. Po pierwsze, tłuste włosy nie wyglądają estetycznie, a po drugie – nagromadzone na głowie łój, sebum i zanieczyszczenia będą zatykać pory skóry i bardzo osłabiać cebulki, co spotęguje wypadanie włosów.

Prawidłowe mycie włosów – krok po kroku

Zanim zaczniemy myć włosy, powinniśmy je dokładnie rozczesać. Sprawi to, że w trakcie mycia nasze włosy będą się mniej plątały i szybciej rozprowadzimy na nich szampon. Jest jednak wyjątek i dotyczy on włosów kręconych – tego rodzaju włosów nie powinniśmy rozczesywać przed myciem. Rozczesujemy je na mokro, kiedy wchłonie się w nie odżywka.

Temperaturę wody należy ustawić tak, by nie była ani za zimna ani za gorąca. Następnie zwilżamy dokładnie skórę głowy i włosy. Szamponu nie nalewamy bezpośrednio na włosy, warto wcześniej trochę rozcieńczyć go z wodą, np. w kubku. Zaczynamy delikatnie masować skórę głowy, nie drapiemy jej i nie trzemy. Warto jest umyć włosy szamponem dwa razy. W kolejnym etapie dokładnie spłukujemy szampon z głowy. Osuszamy włosy miękkim ręcznikiem, po czym nakładamy odżywkę, którą spłukujemy po kilku minutach. W wilgotne włosy możemy jeszcze delikatnie wetrzeć np. jedwab, który nada im blasku. Włosy zostawiamy do wyschnięcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

2 × dwa =

Rekomendowane
Z jakich kruszców wybierać dobrą biżuterię?
Z jakich kruszców wybierać dobrą biżuterię?
Biżuteria doskonale dopełnia każdą stylizację. Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać kolor kruszca do swojej karnacji i typu urody.
Kwasy <strong>omega-3</strong> i <strong>omega-6</strong> w diecie – jakie korzyści niosą dla organizmu?
Kwasy omega-3 i omega-6 w diecie – jakie korzyści niosą dla organizmu?
Kwasy omega-3 i omega-6 dostarczane w odpowiednich ilościach wpływają pozytywnie na organizm. W czym są zawarte? Jak dużą porcję należy przyjmować codziennie? To wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Jak skanowanie strukturalne led może przyczynić się do konserwacji i ochrony zabytków?
Jak skanowanie strukturalne led może przyczynić się do konserwacji i ochrony zabytków?
Poznaj innowacyjne metody zachowania zabytków dzięki skanowaniu strukturalnemu LED. Odkryj nowoczesne technologie służące konserwacji i ochronie cennych obiektów.
Ostatnie wpisy