Jak określić <strong>porowatość włosów</strong>?
ProblemyWłosy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak określić porowatość włosów?

Na drogeryjnych półkach coraz częściej spotyka się produkty przeznaczone do włosów o średniej lub wysokiej porowatości. Nowa kwalifikacja kosmetyków stanowi duże odkrycie w ich prawidłowej pielęgnacji.

Istnieją różne metody oznaczania porowatości. Typ włosów można określić samodzielnie, bez pomocy wyspecjalizowanych ekspertów. Tłumaczymy, od czego zależy ich porowatość oraz jak ją dobrze ocenić. 

Co to jest porowatość? 

Na początku należy przypomnieć sobie, z czego zbudowany jest włos. Standardowo dzieli się na korzeń i łodygę. Korzeń znajduje się pod skórą głowy i w tkance, łodyga na zewnątrz. Pojedynczy włos składa się z rdzenia, warstwy korowej i osłonki. Te dwie ostatnie zbudowane są z keratyny. Warstwa korowa otacza koncentrycznie łodygę, a jej włókna ułożone są pionowo, odpowiadają m.in. za elastyczność włosów. Keratynowe osłonki zaś to zrogowaciałe komórki, wyglądem przypominające dachówki. W pojęciu „porowatość włosów” mają największe znaczenie, bowiem to od nich zależy kwalifikacja porowatości kosmyków. Porowatość to stopień odchylenia łusek, często jest to pojęcie zamienne oznaczające stopień zniszczenia włosów. Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów: 

  • niską porowatość – łuski przylegają do powierzchni włosa;
  • średnia porowatość – łuski nieco odchylone; 
  • wysoka porowatość – maksymalnie odchylone łuski od włosa i nieregularnie ułożone. 

Warto wiedzieć, że nie jest to cecha stała. W dużej mierze to sami odpowiadamy za porowatość włosów. Zależne jest to od pielęgnacji, a także zdrowego trybu życia. Ciekawostką jest, że włosy mogą mieć różną porowatość na różnej długości. Końcówki często cechują się wysokim stopniem odchylenia łusek, a przy skórze są gładkie i delikatne. 

Porowatość włosów: jak ją określić? 

Istnieją różne metody, za pomocą których można określić porowatość włosów. Oczywiście, najbardziej rzetelną ocenę wystawi trycholog, jednak na własne potrzeby, analizę można wykonać samodzielnie. Przede wszystkim dużo informacji daje sama obserwacja włosów, a mianowicie: 

  1. Włosy niskoporowate – są charakterystyczne dla większości Azjatek. Są gładkie, błyszczące oraz pozbawione objętości. Nigdy się nie puszą, przylegają gładko do skóry głowy. Co więcej, często się przetłuszczają. Nie są podatne na żadne stylizacje, nie wchłaniają wody, ale równie trudno je szybko wysuszyć. 
  2. Włosy średnioporowate – są typowe dla większości kobiet w Polsce. Włosy są zazwyczaj osłabione, pozbawione blasku i minimalnie wysuszone. To włosy falowane i lekko kręcone, które pod wpływem wilgoci się puszą. Mają tendencję do rozdwajania i łamliwości. Są niejakim połączeniem włosów nisko- i wysokoporowatych. 
  3. Włosy wysokoporowate – to włosy po wielu zabiegach farbowania i rozjaśniania. Są zniszczone, matowe i szorstkie w dotyku. Zazwyczaj mają bardzo rozdwojone końcówki. Dodatkowo często się elektryzują i mocno wypadają. 

Często można spotkać różne ekspresowe testy określające porowatość włosów.

  • Test wodny – polega na wrzuceniu kosmyka włosów do wody. Szybkość, z jaką wchłaniają wodę, oznacza stopień porowatości całych włosów (wysokoporowate toną bardzo szybko).
  • Olejowanie olejem kokosowym – włosy różnie reagują na ten zabieg. Jeśli bardzo szybko się puszą i wyglądają brzydko – oznacza to, że są wysokoporowate. 
  • Test mąki – wystarczy posypać włosy mąką i sprawdzić jak szybko z nich spadnie. Na włosach wysokoporowatych większość produktu się utrzyma. 

Porowatość, a pielęgnacja

Znajomość właściwości włosów powoduje, że ich pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza i efektywniejsza. Kosmetyki przeznaczone do włosów o różnej porowatości wyposażone są w aktywne składniki o dopasowanej wielkości. Cząsteczki w zależności od rozmiaru skutecznie wnikają w głąb struktury włosa lub działają na jego powierzchni. Dla niskoporowatych włosów efektywne odżywienie zapewniają małe cząsteczki substancji aktywnych, ponieważ tylko takie zdołają przeniknąć w głąb ich struktury. Z kolei dla włosów wysokoporowatych dobierane są składniki o większych rozmiarach, ponieważ ich celem jest wygładzenie struktury keratynowej włosów i zamknięcie łusek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwa × 1 =

Rekomendowane
Jak wykonać makijaż smokey eye?
Jak wykonać makijaż smokey eye?
Makijaż smoky eye – sprawdź, jak go odpowiednio wykonać i na jaką okazję się sprawdzi!
Czy warto kupować czapki wełniane?
Czy warto kupować czapki wełniane?
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego czapki wełniane cieszą się tak wielką popularnością, zwłaszcza w sezonie zimowym?
<strong>Jak dbać o cerę</strong> zimą?
Jak dbać o cerę zimą?
Twoja skóra jest sucha i szorstka? Sprawdź jak dobrze o nią zadbać!
Ostatnie wpisy