Jak sobie radzić z maskne, <strong>trądzikiem </strong>wywołanym noszeniem maseczek?
Cera
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak sobie radzić z maskne, trądzikiem wywołanym noszeniem maseczek?

Maseczki jednorazowe to produkt, który towarzyszy nam od początku pandemii Covid-19. Stanowią one jedną z najskuteczniejszych metod na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Niestety, konsekwencją noszenia maseczek może być wystąpienie specyficznego trądziku. Mowa tutaj o nowej jednostce chorobowej, jaką jest maskne. Jej nazwa wzięła się od słów “mask” (z angielskiego “maseczka”) oraz “acne” (trądzik). Jak dochodzi do jego powstawania? Jak go leczyć? W dzisiejszym wpisie bierzemy to zagadnienie pod lupę.

Czym jest maskne i jak powstaje?

Maskne jest terminem, który odnosi się do wszelkiego rodzaju stanów zapalnych twarzy powstających na skutek częstego, długotrwałego noszenia maseczki ochronnej. W ostatnim czasie jest on najpopularniejszym rodzajem trądziku mechanicznego. Do głównych jego objawów zaliczają się zmiany, takie jak zaskórniki (zarówno zamknięte, jak i otwarte) oraz rozszerzone naczynka. Pojawiają się one zarówno na brodzie, jak i na policzkach oraz dookoła ust. Jak dochodzi do rozwoju maskne? Jak już zostało wspomniane, jego powstawanie związane jest noszeniem maseczek ochronnych, które to mają za zadanie chronić drogi oddechowe przed wnikaniem drobnoustrojów. Już po upływie 15 minut mogą  stać się siedliskiem groźnych dla skóry mikroorganizmów.  Związane jest to głównie z wysoką temperaturą, jaka panuje pod maseczką, dużą wilgotnością oraz utrudnionym dostępem powietrza. Każdy z wymienionych powyżej czynników ma niezwykle niekorzystny wpływ na cerę. Prowadzić może on zarówno do powstania maskne, jak i atopowego zapalenia skóry, czy łojotokowego zapalenia skóry.

Jak pozbyć się maskne?

Co zrobić, jeżeli zauważymy na twarzy pierwsze objawy maskne? Niezbędna będzie wówczas specjalna pielęgnacja twarzy z wykorzystaniem dedykowanych produktów antybakteryjnych mających za zadanie hamować rozwój drobnoustrojów. Godne polecenia są w szczególności kosmetyki zawierające w swoim składzie olejek z drzewa herbacianego oraz kwas azelainowy. Zastosowania nie znajdą tu natomiast produkty z alkoholem. Kolejny etap leczenia maskne to regeneracja skóry twarzy i ochrona przed podrażnieniami oraz otarciami. W tym celu warto sięgnąć po lekki krem nawilżający. Osoby, które ze względu na wykonywaną pracę każdego dnia muszą spędzać wiele godzin w maseczce ochronnej, powinny używać podkładu o lekkiej formule, dzięki któremu skóra będzie mogła swobodnie oddychać oraz pudru utrwalającego, który nie będzie brudzić maseczki. 

Jak ustrzec się przed maskne?

Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, aby ochronić skórę przed maskne? Jak najbardziej. W tym celu warto zaopatrzyć się w zapas jednorazowych maseczek chirurgicznych. Równie istotną kwestią jest odpowiedni sposób ich zakładania. Kolorowa część powinna znajdować się na zewnątrz, a biała – wewnątrz. Pierwsza warstwa hydrofobowa odpycha cząsteczki mogące być potencjalnymi patogenami, druga – pochłania parę wodną z wydychanego powietrza, chroniąc materiał przed zawilgoceniem. Maseczkę jednorazową należy nosić na twarzy nie dłużej niż 30 minut. Po tym czasie jej wewnętrzna część staje się wilgotna i może przyczynić się do rozwoju wirusów i bakterii. Osoby preferujące maseczki jednorazowe, na przykład bawełniane, flanelowe lub lniane, po każdym użyciu powinny je prać w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza, używając do tego celu hipoalergicznych produktów. Należy unikać detergentów o właściwościach zmiękczających, które mogą doprowadzić do podrażnienia skóry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

osiem + 20 =

Rekomendowane
Peeling chemiczny – co warto wiedzieć?
Peeling chemiczny – co warto wiedzieć?
Peeling chemiczny to popularny zabieg kosmetyczny, który ma na celu odnowę i odmłodzenie skóry. Jest coraz bardziej popularny ze względu […]
4 spa w polskich górach, w których poczujesz się naprawdę wyjątkowo
4 spa w polskich górach, w których poczujesz się naprawdę wyjątkowo
Kochasz polskie góry? Sprawdź, jakie hotele ze SPA wybrać na wakacyjny wypad!
Kolorowy eyeliner to jeden z najgorętszych trendów tego lata
Kolorowy eyeliner to jeden z najgorętszych trendów tego lata
Kolorowe kreski na powiekach to jeden z największych hitów pośród trendów makijażowych. Podpowiadamy, jak takie zrobić, a także jakie kolory eyelinera wybrać.
Tagi
Ostatnie wpisy