Wągry to problem wielu kobiet i mężczyzn. Nieestetyczne zaskórniki najczęściej pojawiają się na nosie, brodzie i czole. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić!
Pojawianie się wągrów oznacza, że pory na naszej skórze się zatkały. Gruczoły łojowe produkują sebum, które tworzy na twarzy specyficzną warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Występowanie zaskórników nie oznacza, że nasza skóra źle działa. Przyczyną jest wyłącznie nieregularne lub nieodpowiednie oczyszczanie cery z łoju. Wewnątrz porów tkwi sebum, przez które powstają charakterystyczne czarne grudki. To powietrze sprawia, że łój ciemnieje. Często osoby, u których występują wągry, borykają się też z trądzikiem.
Odpowiednia pielęgnacja i dieta mogą zapobiegać powstawaniu wągrów. Regularne i dokładne oczyszczenie skóry twarzy sprawia, że usuwamy sebum, resztki makijażu i kurz, które przyczyniają się do powstawania zaskórników.
Niezwykle ważną rolę odgrywają też kosmetyki, których używamy na co dzień. Najważniejsze jest to, by były one dobrej jakości i zawierały składniki tj. witamina B3 lub na przykład retinol. Na ich działanie doskonale wpływa masaż twarzy, który sprawia, że substancje aktywne wnikają w głąb porów.
Osoby, które mają cerę ze skłonnościami do powstawania wągrów powinny szczególnie dbać o swoją dietę. Rezygnacja z czerwonego mięsa, tłustego nabiału, słodyczy lub ostrych przypraw może korzystnie wpłynąć na stan cery. Codzienne posiłki powinny zawierać m.in. rośliny strączkowe, orzechy i produkty pełnoziarniste. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie.
Niektórzy uważają, że wyciskanie wągrów to szybka i dobra metoda na usunięcie zaskórników. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ przy wyciskaniu może dojść do uszkodzenia skóry, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jej ogólnego stanu. Dodatkowo nigdy nie mamy pewności, czy pory zostały oczyszczone całkowicie. Jeśli część zaskórnika pozostanie, to powstanie ropna zmiana, a następnie nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienie na skórze.
Usuwanie wągrów w domu możliwe jest przede wszystkim dzięki lekkim i niezapychającym produktom. Cery ze skłonnością do ich powstawania powinny być dobrze nawilżane. Ważne jest też oczyszczanie, najlepiej żalami przeznaczonymi do cer tłustych i mieszanych. Pomocnym zabiegiem, który możemy wykonać w zaciszu domowym, są maseczki i peelingi. W zależności od produktu tego rodzaju zabiegi powinno się wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu. Złuszczenie nagromadzonego naskórka powoduje m.in. odblokowanie ujścia mieszków. Maseczkę należy nałożyć po peelingu.
Najlepszym wyborem w przypadku chęci usunięcia wągrów są produkty, które zawierają zieloną glinkę lub drożdże. Mają one działanie antybakteryjne, zwężają pory i regulują pracę gruczołów łojowych. Po tym etapie pielęgnacji warto zastosować tonik, nałożyć serum nawilżające i krem o lekkiej formule.
Gabinety kosmetyczne mają w swoich ofertach kilka zabiegów, które świetnie sprawdzą się w przypadku osób, u których często pojawiają się zaskórniki. Warto zapytać kosmetologa o mikrodermabrazję lub peeling alfa–beta. Specjalista oceni stan skóry i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Zdj. główne: Sinitta Leunen/unsplash.com