Kto może skorzystać z teleporady?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kto może skorzystać z teleporady?

Artykuł sponsorowany

Według obowiązujących zasad lekarz nie może narzucić nam porady lekarskiej w formie teleporady. Pacjent ma prawo sam zdecydować, jaka wizyta bardziej mu odpowiada. Warto przy tym jednak pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach e-konsultacja będzie wystarczająca.

W dobie rozwoju narzędzi technologicznych oraz przenoszenia właściwie każdej sfery życia do internetu coraz popularniejsze stają się również wizyty lekarskie w formie zdalnej. Nie da się ukryć, że jest to wygodna alternatywa dla osób pracujących czy wychowujących małe dzieci, a także osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i starszych. W jakich przypadkach możemy skorzystać z teleporady, a w jakich lepsza okaże się bezpośrednia wizyta w gabinecie?

Zasady korzystania z porad lekarskich

Jak możemy przeczytać na portalu pacjent.gov.pl, lekarz nie może odmówić nam bezpośredniej wizyty, gdy:

  • nie wyrażamy zgody na teleporadę (lub nasz opiekun nie wyraża takiej zgody),
  • cierpimy na przewlekłą chorobę,
  • istnieje podejrzenie choroby nowotworowej,
  • nasz dziecko nie ukończyło 6. roku życia,
  • mamy pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, których wskazaliśmy w deklaracji wyboru.

Ponadto jeśli lekarz odmawia przyjęcia nas bezpośrednio w placówce, możemy zgłosić taką sytuację, dzwoniąc na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta (800 190 590).

W jakich sytuacjach teleporada będzie dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewamy u siebie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Skorzystanie z konsultacji zdalnej jest również wystarczające, gdy:

  • potrzebujemy recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia, a lekarz ma naszą dokumentację medyczną,
  • potrzebujemy zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację poprzedniego zlecenia, a lekarz ma naszą dokumentację medyczną,
  • potrzebujemy zaświadczenia o stanie zdrowia.

Teleporada jest pełnoprawną wizytą lekarską, podczas której możemy otrzymać zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę czy e-skierowanie. Jeśli nasz stan zdrowia będzie tego wymagał, lekarz może zasugerować bezpośrednią wizytę w przychodni lub kontakt z pogotowiem ratunkowym.

Zasady umawiania i udzielania e-konsultacji znajdziemy na stronie internetowej naszej placówki medycznej. Placówka lecznicza podstawowej opieki zdrowotnej ma także obowiązek informować o warunkach udzielania teleporad w formie telefonicznej. Wizytę lekarską możemy zrealizować zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w ramach prywatnych abonamentów medycznych. Jeśli nie korzystamy z prywatnych usług, a na wizytę w państwowej placówce musielibyśmy długo czekać, mamy możliwość umówienia teleporady w serwisach medycznych, które stworzono z myślą o przeprowadzaniu konsultacji lekarskich w formie zdalnej. Do tego typu systemów należą między innymi portale L4.pl czy Receptomat.pl.

Fot.: Jonas Leupe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

19 − 9 =

Rekomendowane
Jak wybrać idealną sukienkę na każdą okazję?
Jak wybrać idealną sukienkę na każdą okazję?
Odkryj tajniki znalezienia idealnej sukienki na każdą okazję! Nasz poradnik pomoże Ci wybrać model, który podkreśli Twoją sylwetkę i dobrze się prezentuje niezależnie od uroczystości.
Sztuka makijażu: jak krok po kroku wykonać idealny makijaż wieczorowy
Sztuka makijażu: jak krok po kroku wykonać idealny makijaż wieczorowy
Makijaż wieczorowy to jedna z największych sztuk w świecie kosmetyki. Wymaga precyzji, umiejętności i wyczucia stylu. W tym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak wykonać idealny makijaż wieczorowy, który będzie podkreślał nasze naturalne piękno i pozwoli nam czuć się wyjątkowo w każdej sytuacji.
Czy naturalny makijaż może być efektowny? Porady dla miłośniczek subtelnego looku
Czy naturalny makijaż może być efektowny? Porady dla miłośniczek subtelnego looku
Odkryj tajniki naturalnego makijażu z naszym praktycznym poradnikiem. Dowiedz się, jak subtelny look może podkreślić Twoją naturalną urodę i zrobić niesamowite wrażenie.
Ostatnie wpisy