Artykuł sponsorowany
Peptydy są coraz częściej stosowane w kosmetologii i medycynie, by poprawiać wygląd i wpływać na zdrowie pacjentów. Ten niezwykły związek ma wiele zastosowań i można znaleźć go w wielu produktach kosmetycznych i leczniczych. Czym są peptydy i gdzie stosuje się je na co dzień? Przekonaj się!
Peptydy to związki organiczne, występujące w przyrodzie właściwie na każdym kroku, bowiem wytwarza je prawie każdy organizm żywy. Powstają z połączenia co najmniej dwóch cząsteczek aminokwasów, związanych ze sobą łączeniem peptydowym. W organizmie peptydy powstają w wyniku biosyntezy białek, czyli efektu końcowego procesu translacji aminokwasów. Mogą być również pozyskiwane w sposób laboratoryjny, na drodze syntezy chemicznej. Dłuższe łańcuchy aminokwasów nazywane są polipeptydami i również są bardzo popularne w naturze. Przeprowadzane są również badania na:
Skóra ludzka składa się głównie z kolagenu, czyli jednego z białek w organizmie. Młodzi ludzie mają go bardzo dużo, dzięki czemu ich cera jest napięta, elastyczna i gładka. Osoby starsze mają z kolei o wiele mniej tego składnika, a ich skóra wraz z upływem czasu staje się z tego powodu cienka i pojawiają się na niej zmarszczki, a twarz traci swój naturalny owal.
Dzięki zastosowaniu syntetycznych odpowiedników peptydów w kosmetykach do pielęgnacji skóry, stymulowane jest wytwarzanie kolagenu. Przeciwzmarszczkowe działanie peptydów i ich rola w zapobieganiu oznakom starzenia się skóry zostało wielokrotnie udowodnione. Niektóre rodzaje tych związków chemicznych mogą zwiększać produkcję kwasu hialuronowego i elastyny w skórze, co dalej pogłębia działanie odmładzające, jakie dla skóry mają peptydy.
Te związki z pewnością zainteresują także sportowców i kulturystów. Peptydy są znane ze swoich właściwości, wspomagających regenerację organizmu. Przez wspomaganie produkcji kolagenu, świetnie działają na stawy i przyspieszają rekonwalescencję po sportowych wypadkach. Peptydy na kontuzje to doskonałe rozwiązanie!
Peptydy dla sportowców są też wspaniałym wspomagaczem, ponieważ w bardzo dużym stopniu wspierają i przyspieszają przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej. Peptydy to bardzo efektywne spalacze tłuszczu, które działają na organizm bez wpływania na gospodarkę hormonalną. Mogą też zwiększać wydolność organizmu oraz efektywność treningu.
W niektórych przypadkach peptydy mogą także wspomóc mineralizację tkanki kostnej, do której przyczepione są włókna mięśniowe. Ich wszechstronne właściwości i zastosowanie sprawiają, mogą one wpłynąć na na wzrost siły i wydolności organizmu nie tylko w czasie uprawiania sportu, lecz także w codziennym życiu.
Fot.: Priscilla Du Preez/unsplash.com