Codzienna pielęgnacja naszej cery jest bardzo ważna. Mycie buzi i rąk, to podstawa higieny. To samo powinno tyczyć się makijażu. Nasze proste przyzwyczajenia (niekoniecznie dobre) mogą mieć znaczący wpływ na kondycję naszej skóry. Jak zatem powinna wyglądać odpowiednia higiena makijażu?
Każda wielbicielka make-upu doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia technika nanoszenia kolejnych kosmetyków na naszą cerę. Istotną rolę grają oczywiście przyrządy kosmetyczne, które pomagają nam aplikować produkty na twarz, ponieważ nakładanie ich dłońmi nie zawsze jest dobrym i higienicznym rozwiązaniem.
Istotne jest przede wszystkim to, w jaki sposób nakładamy kosmetyk na twarz. Jest wiele zwolenniczek aplikowania podkładu czy fluidu po prostu palcami. Pamiętajmy jednak, że nasze dłonie są niestety doskonałym siedliskiem dla różnych bakterii, które gromadzą się na nich w ciągu dnia. Dlatego zdecydowanie lepiej będzie nałożyć kosmetyk za pomocą gąbeczki lub pędzla, specjalnie przeznaczonych do tej czynności.
Do higieny makijażu należy też dbanie o odpowiednie przechowywanie kosmetyków i akcesoriów kosmetycznych. Te produkty i przedmioty powinny znajdować się w suchym i czystym miejscu. Większość z nas na pewno przechowuje je na półce w łazience, to jednak błąd. Dlaczego? Bo wilgotne środowisko, które tam panuje, sprzyja namnażaniu się bakterii.
Przede wszystkim zawsze należy myć ręce przed dotknięciem skóry twarzy i nałożeniem jakichkolwiek kosmetyków. Zawsze trzeba też dokładnie umyć twarz przed aplikacją kremu. Dzięki oczyszczeniu buzi pozbędziemy się nadmiaru sebum i wszelkich zarazków.
Co się stanie, gdy nałożymy kosmetyk na nieoczyszczoną twarz? Niestety, ale stworzymy wówczas sprzyjające warunki do powstawania alergii, podrażnień, infekcji i znienawidzonych przez wszystkich pryszczy. Powinniśmy unikać dotykania twarzy i rozprowadzania produktów kosmetycznych za pomocą palców. Makijaż należy wykonywać za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów takich jak pędzle czy gąbki. Pamiętaj, żeby regularnie czyścić wszystkie narzędzia kosmetyczne, a od czasu do czasu także je wymieniać. Na pędzlach, na których zostają pozostałości po podkładzie, martwe komórki czy sebum również gromadzą się bakterie. Jak więc je prawidłowo czyścić? Po nałożeniu preparatu myjącego, włosie pędzla powinniśmy delikatnie ugniatać, bo w ten sposób usuniemy z niego wszelkie zanieczyszczenia. Później musimy dokładnie opłukać pędzel letnią wodą. Na rynku kosmetycznym są też dostępne specjalne szczotki do mycia pędzli, które są wykonane z elastycznego tworzywa.
W salonach kosmetycznych specjalistki używają jednorazowych przyborów do makijażu, np. gąbeczek do podkładu czy spiralek do nakładania maskary. Zwracajmy uwagę na to czy faktycznie kosmetyczka rozpakowuje przy nas daną rzecz, a nie bierze wcześniej już używanej.