Kompleksy to wytwór naszej psychiki, nasze słabe punkty, na które zazwyczaj tylko my sami zwracamy uwagę. Każdy je ma i u każdego są one czymś innym. Częstym kompleksem są odstające uszy. Na szczęście nowoczesna chirurgia plastyczna jest w stanie rozwiązać ten problem.
Odstające uszy lub inne wady rozwojowe małżowin usznych mogą być problemem zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Korekcja uszu to często jedyny skuteczny sposób poprawy ich kształtu. Małżowina to część ucha zewnętrznego. Odpowiada za pobieranie dźwięków z zewnątrz do przewodu słuchowego oraz za ochronę ucha. Za połowę przypadków odstawania uszu odpowiada grobelka. Jeśli jest źle wykształcona lub jej nie ma, uszy odstają. Uszy odstają też, jeśli rosną szybciej niż głowa, dziecko było źle ułożone w brzuchu (po porodzie mogą wrócić do prawidłowego położenia).
Jeżeli podjęłaś już pewną decyzję o zabiegu, to następnym krokiem jest umówienie się na konsultację, podczas której ustalisz z lekarzem wszystkie szczegóły. Tak jak przed każdym innym zabiegiem chirurgii plastycznej, w przypadku korekcji uszu konieczne jest dostarczenie aktualnych wyników badania ogólnego moczu oraz badań krwi. Otoplastyka nie należy do zbyt skomplikowanych czy czasochłonnych operacji, jednak warto wybrać sprawdzoną placówkę medyczną, aby mieć pewność, że nad naszym wyglądem pracują ręce doświadczonych lekarzy.
Istnieje kilka różnych metod wykonywania korekcji uszu. Przed operacją podawane jest znieczulenie miejscowe. Całość polega na wykonaniu nacięcia tylnej powierzchni małżowiny usznej i odpowiednim wymodelowaniu chrząstki za pomocą odpowiednich nacięć oraz założeniu wewnętrznych szwów. W niektórych przypadkach przeprowadzana jest także plastyka płatka ucha lub płatków obu uszu – np. po urazie naderwania płatka przez kolczyk, lub po kolczykach tunelowych. Zabieg trwa około 90 minut. Przez cały czas wykonywania operacji pacjent musi leżeć. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, po udanej operacji można od razu wrócić do domu.
Po zakończonym zabiegu konieczne są 2-3 kontrole połączone najczęściej ze zmianą opatrunku. Po wykonaniu korekcji specjalista wyda zalecenia co do dalszego postępowania po zabiegu. Na początku uszy mogą być lekko opuchnięte i zaczerwienione. Na ranę zakłada się opatrunek, a na głowę specjalną opaskę. Podtrzymuje ona opatrunek i chroni uszy przed urazem. Opaskę trzeba nosić nieprzerwanie przez 14-30 dni, w zależności od zastosowanej techniki zabiegu. Potem jeszcze przez 2-3 tygodnie zakłada się ją na noc. W tym czasie trzeba chronić uszy przed urazami. Przez pierwsze dni należy powstrzymać się od zamoczenia opatrunku. Po trzech dniach możliwe jest umycie głowy. Po zabiegu przez 4 tygodnie należy unikać sauny, słońca i solarium.
Nie wszyscy wiedzą, że korekcja uszu jest najczęściej wykonywanym zabiegiem medycyny estetycznej u dzieci. Są traktowane jako lecznicze, niezbędne, by dziecko mogło normalnie funkcjonować. Już w wieku pięciu lat małżowiny uszne mają kształt oraz wielkość zbliżone do tych ostatecznych. Najlepszy czas na korekcję odstających uszu u dziecka to wiek 6-7 lat. W przypadku zabiegu u dziecka bardzo ważne jest przygotowanie go na ból, dyskomfort oraz ostrożność podczas rekonwalescencji.
Ceny operacji korekcji uszu zaczynają się od 3000 zł. Mogą się różnić w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu, stopnia jego skomplikowania, a także renomy gabinetu.