Artykuł sponsorowany
Rozstępy występują na skórze większości osób. Ich pojawienie się zwykle jest związane z intensywnym wzrostem lub szybkim zwiększeniem masy ciała. Dla wielu osób nie stanowią żadnego problemu, a nawet mogą być traktowane jako atut. Jednak część ludzi uważa rozstępy za nieestetyczne i poszukuje sposobów na zmniejszenie ich widoczności.
Rozstępy mogą pojawić się w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Występują na różnych częściach ciała – na brzuchu, piersiach, pośladkach i kończynach. Zmiany wyglądu sylwetki wymagają dużej elastyczności skóra, która czasami nie jest w stanie wystarczająco szybko produkować włókien kolagenowych. W efekcie pojawiają się na skórze rozstępy, które na początku wyglądają jak pęknięcia, ale z czasem zwykle bledną i przypominają wyglądem blizny.
Najskuteczniejszym sposobem na usuwanie rozstępów jest wizyta w salonie kosmetycznym, jednak istnieją także domowe sposoby. Najważniejsza jest pielęgnacja skóry – regularne stosowanie balsamów nawilżających i odżywczych. Pomocne są też masaże, które poprawiają krążenie krwi w warstwach skóry. Nie bez znaczenia jest także tryb życia – zdrowa, zbilansowana dieta, picie dużych ilości wody i aktywność fizyczna pomagają poprawić kondycję skóry, która jest wtedy mniej podatna na pojawianie się rozstępów. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby sprawdzają się jedynie jako profilaktyka lub ograniczanie widoczności niedużych, świeżych rozstępów.
Jeżeli zależy nam spłyceniu rozstępów i zmniejszeniu ich widoczności, to dobrym pomysłem jest wizyta u doświadczonej kosmetyczki. W gabinecie kosmetycznym specjalistka dobierze najlepszą metodę walki z obecnymi rozstępami. Peelingi, mezoterapia, mikrodermabrazja – to jedynie kilka z wielu możliwych metod zmniejszania widoczności rozstępów. Na https://projektskora.pl/ można znaleźć inne przyłady zabiegów.
Niestety, niemożliwe jest całkowite pozbycie się niedoskonałości wyłącznie przy pomocy zabiegów kosmetycznych. Czasami niezbędna jest wizyta u lekarza medycyny estetycznej – szczególnie jeśli rozstępy są rozległe i głębokie.
Usuwanie rozstępów w klinice medycyny estetycznej zazwyczaj polega na użyciu specjalnego lasera. Konsultacja u sprawdzonego specjalisty pozwala dobrać najlepsze techniki leczenia oraz zdecydować, ile zabiegów będzie konieczne. Najlepsze efekty przynosi stosowanie terapii łączonej. Lekarz ocenia, jak głębokie i rozległe są rozstępy oraz na jakim obszarze ciała występują. Na tej podstawie dobiera stosowne leczenie, dzięki któremu można pozbyć się niedoskonałości i już za moment móc cieszyć się gładką skórą.
Trzeba pamiętać, że raz usunięte rozstępy mogą powrócić. Na przykład w momencie zajścia w ciążę lub szybkiego przybrania na wadze. Z tego względu warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny rozbudowaną pielęgnację. Laserowe usuwanie rozstępów pozwala pozbyć się niedoskonałości, jednak ważne jest dbanie o kondycję skóry, aby na długo pozostała piękna i gładka. Domowe masaże, nawilżanie i natłuszczanie naskórka pozwalają uchronić się przed nawrotem rozstępów oraz chronią pozostałe części ciała, na których także w pewnym momencie życia mogą pojawić się niedoskonałości.
Fot.: Karolina Grabowska