3 zastosowania <strong>botoksu</strong>, o którym nie miałaś pojęcia!
Medycyna estetyczna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

3 zastosowania botoksu, o którym nie miałaś pojęcia!

Botoks od lat z powodzeniem wykorzystuje się w lecznictwie, jednak za sprawą celebrytów kojarzy się głównie z preparatem, który wygładza zmarszczki i przywraca skórze młody wygląd. Dowiedz się zatem, jakie są jego trzy zastosowania, o których nie miałaś pojęcia!

Toksyna botulinowa, szerzej znana jako botoks, to nic innego jak jad kiełbasiany. Produkowana jest przez Clostridium botulinum, czyli bakterie beztlenowe, które występują w zepsutych wędlinach czy mięsie.

Jad kiełbasiany jest substancją silnie trującą, jednak w małych ilościach może być stosowany jako neuromodulator, który hamuje uwalnianie acetocholiny. Ta ostatnia jest neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za przewodnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Jeżeli botoks zostanie podany w obrębie mięśnia, następuje ograniczenie jego aktywności; dlatego też toksyna botulinowa jest tak chętnie wykorzystywana do wygładzania zmarszczek, zwłaszcza tych mimicznych. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie botoksu w medycynie.

Leczenie nadpotliwości

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w leczeniu nadpotliwości i polega na wstrzyknięciu substancji w problematyczny obszar. Botoks blokuje zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu, dlatego dochodzi do tymczasowego ograniczenia jego produkcji. Toksyna zwykle blokuje nadprodukcję potu na okres od 6 do 9 miesięcy.

Leczenie migreny

Migreny mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet wykluczyć zmagające się z nimi osoby z życia towarzyskiego czy innych aktywności. Na nawracające bóle głowy może pomóc właśnie toksyna botulinowa. Pozwala ona bowiem na rozluźnienie mięśni, które uciskają na nerwy i powodują silny ból głowy. W takim przypadku neurolog ustala, które mięśnie odpowiadają za ucisk nerwów, a następnie punktowo podaje botoks w ich obrębie. Dzięki toksynie botulinowej możliwe jest znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie uciążliwych migren.

Szczękościsk

Silne napięcia mięśni żuchwy mogą prowadzić do nadmiernego ścierania się uzębienia (bruksizm) lub odsłaniania/pękania szyjek zębowych. Efektem zaciskania i zgrzytania jest tarte szkliwo, nadwrażliwość na pokarmy oraz znaczne osłabienie zębów. Brak leczenia tego typu dolegliwości może doprowadzić do zwyrodnień w stawie skroniowo-żuchwowym. Podanie toksyny botulinowej powoduje rozluźnienie mięśni i wyeliminowanie problemu.

https://www.instagram.com/p/CGSQ7p-lpfM/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

cztery × 4 =

Rekomendowane
Co to jest ozonoterapia? Poznaj wyjątkowy zabieg SPA!
Co to jest ozonoterapia? Poznaj wyjątkowy zabieg SPA!
Ozonoterapia to częsty zabieg wykonywany w salonach SPA. Dlaczego warto z niego skorzystać? Poznaj ten wyjątkowy zabieg!
Jakie są symboliczne znaczenia i pozytywne właściwości topazu w biżuterii?
Jakie są symboliczne znaczenia i pozytywne właściwości topazu w biżuterii?
Odkryj świat znaczeń i dobroczynnych właściwości topazu, cenionego kamienia w biżuterii. Inspiracje, zastosowania i tradycje związane z topazem w jednym miejscu.
Jak dobrać odpowiednie buty na niskim obcasie do różnych stylizacji?
Jak dobrać odpowiednie buty na niskim obcasie do różnych stylizacji?
Odkryj nasze przydatne porady, jak wybrać idealną parę butów na niskim obcasie, które dostosują się do różnorodnych stylizacji. Czerp inspiracje i zyskaj pewność swojego stylu!
Ostatnie wpisy