3 zastosowania <strong>botoksu</strong>, o którym nie miałaś pojęcia!
Medycyna estetyczna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

3 zastosowania botoksu, o którym nie miałaś pojęcia!

Botoks od lat z powodzeniem wykorzystuje się w lecznictwie, jednak za sprawą celebrytów kojarzy się głównie z preparatem, który wygładza zmarszczki i przywraca skórze młody wygląd. Dowiedz się zatem, jakie są jego trzy zastosowania, o których nie miałaś pojęcia!

Toksyna botulinowa, szerzej znana jako botoks, to nic innego jak jad kiełbasiany. Produkowana jest przez Clostridium botulinum, czyli bakterie beztlenowe, które występują w zepsutych wędlinach czy mięsie.

Jad kiełbasiany jest substancją silnie trującą, jednak w małych ilościach może być stosowany jako neuromodulator, który hamuje uwalnianie acetocholiny. Ta ostatnia jest neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za przewodnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Jeżeli botoks zostanie podany w obrębie mięśnia, następuje ograniczenie jego aktywności; dlatego też toksyna botulinowa jest tak chętnie wykorzystywana do wygładzania zmarszczek, zwłaszcza tych mimicznych. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie botoksu w medycynie.

Leczenie nadpotliwości

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w leczeniu nadpotliwości i polega na wstrzyknięciu substancji w problematyczny obszar. Botoks blokuje zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu, dlatego dochodzi do tymczasowego ograniczenia jego produkcji. Toksyna zwykle blokuje nadprodukcję potu na okres od 6 do 9 miesięcy.

Leczenie migreny

Migreny mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet wykluczyć zmagające się z nimi osoby z życia towarzyskiego czy innych aktywności. Na nawracające bóle głowy może pomóc właśnie toksyna botulinowa. Pozwala ona bowiem na rozluźnienie mięśni, które uciskają na nerwy i powodują silny ból głowy. W takim przypadku neurolog ustala, które mięśnie odpowiadają za ucisk nerwów, a następnie punktowo podaje botoks w ich obrębie. Dzięki toksynie botulinowej możliwe jest znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie uciążliwych migren.

Szczękościsk

Silne napięcia mięśni żuchwy mogą prowadzić do nadmiernego ścierania się uzębienia (bruksizm) lub odsłaniania/pękania szyjek zębowych. Efektem zaciskania i zgrzytania jest tarte szkliwo, nadwrażliwość na pokarmy oraz znaczne osłabienie zębów. Brak leczenia tego typu dolegliwości może doprowadzić do zwyrodnień w stawie skroniowo-żuchwowym. Podanie toksyny botulinowej powoduje rozluźnienie mięśni i wyeliminowanie problemu.

https://www.instagram.com/p/CGSQ7p-lpfM/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

czternaście − 10 =

Rekomendowane
Na czym polega skleroterapia?
Na czym polega skleroterapia?
owiedz się więcej o skleroterapii, aby w razie potrzeby móc z niej bezpiecznie korzystać.
Jak wybrać wyjątkowe złote kolczyki dla romantycznej duszy – przegląd stylów i trendów
Jak wybrać wyjątkowe złote kolczyki dla romantycznej duszy – przegląd stylów i trendów
Przekrój trendów i wzorów złotych kolczyków dla romantycznych dusz. Dowiedz się, jak wybrać ten idealny dla siebie.
Sztuka makijażu: jak krok po kroku wykonać idealny makijaż wieczorowy
Sztuka makijażu: jak krok po kroku wykonać idealny makijaż wieczorowy
Makijaż wieczorowy to jedna z największych sztuk w świecie kosmetyki. Wymaga precyzji, umiejętności i wyczucia stylu. W tym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak wykonać idealny makijaż wieczorowy, który będzie podkreślał nasze naturalne piękno i pozwoli nam czuć się wyjątkowo w każdej sytuacji.
Ostatnie wpisy