Artykuł sponsorowany
Chociaż kiedyś tatuaże kojarzyły się niezbyt dobrze, dzisiaj są coraz popularniejszym sposobem na wyrażanie siebie lub modyfikowanie swojego ciała. Noszą je gwiazdy i celebryci, a także przeciętni ludzie. Wiele profesji, które dawniej nie dopuszczało żadnych trwałych modyfikacji ciała, otwiera się na pracowników posiadających tatuaże. Jeśli więc marzysz o tego rodzaju ozdobie, być może nadszedł najlepszy czas na podjęcie ostatecznej decyzji.
Mimo że tatuaże stają się coraz popularniejszym sposobem na ozdobienie ciała, należy podkreślić, że są one modyfikacją na całe życie. Z tego powodu nie powinny wykonywać ich dzieci i nastolatkowe. Jeśli nie masz skończonych 18 lat, musisz liczyć się z tym, że tatuażysta może nie przyjąć Cię na wykonanie tatuażu. Niektóre studia umożliwiają zrobienie tatuażu osobom, które ukończyły 16 lat, ale dzieje się to za pisemną zgodą opiekuna. Taka zgoda stanowi zabezpieczenie dla salonu. Jeśli jednak jesteś osobą dorosłą i zdecydowaną na wykonanie modyfikacji, warto zadbać o dwie rzeczy: dobrego tatuażystę oraz pieniądze na usługę. Wykonanie tatuażu może wydawać się proste, ale wcale takie nie jest. Tatuażysta, który poważnie podchodzi do swojego zawodu powinien znać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewnić Ci komfort psychiczny oraz sterylność używanych narzędzi. Igły RS oraz innego rodzaju sprzęt jednorazowy powinien być wyrzucany po każdym kliencie. Profesjonalny tatuażysta otworzy opakowanie z nową igłą w Twojej obecności, dzięki czemu zyskasz pewność, że jest ona sterylna. To ważne, ponieważ igła będzie miała kontakt z Twoja krwią, a tą drogą przenosi się wiele patogenów, na przykład HIV.
Po czym poznasz prawdziwy profesjonalizm i będzie mógł zorientować się, że możesz się odprężyć i cieszyć zabiegiem? Wskazówkę będzie dla Ciebie odpowiedni zachowanie tatuażysty. Po pierwsze, osoba wykonująca Ci tatuaż powinna zadbać o to, żebyś czuł się komfortowo. W pomieszczeniu powinno być jak najmniej osób, a cały salon musi być utrzymany w czystości. Tatuażysta jest zobowiązany do używania jednorazowych rękawiczek, a cały sprzęt, taki jak cartridge do tatuażu, maszynka czy leżanka powinny być w nienagannym stanie. Zwróć również uwagę, czy opakowanie z tuszem i igły magnum są nowe. Tatuażysta nie powinien pozwolić sobie na tatuowanie dwóch klientów tą samą igłą. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia. Jeśli masz wątpliwości co do sterylności używanego sprzętu, niezwłocznie przerwij zabieg. Po wykonaniu usługi wszystkie materiały, które miały kontakt z Twoją skórą lub krwią (na przykład kalka, waciki oraz igły) powinny zostać wyrzucone.
Proces wykonania tatuażu jest stosunkowo prosty. Tatuażysta zaczyna od przygotowania projektu (zazwyczaj możesz skorzystać z gotowych wzorów lub poprosić o przygotowanie projektu specjalnie dla Ciebie). W dniu wykonania tatuażu powinieneś przyjść do studia najedzony i wypoczęty. Tatuażysta odbije wzór na Twojej skórze przy użyciu kalki i razem dopasujecie idealne miejsce i ułożenie obrazu. Po dograniu szczegółów, osoba wykonująca tatuaż przygotuje sobie stanowisko pracy i zaprosi Cię na nie. W zależności od wielkości tatuażu, poziomu jego skomplikowania oraz ilości użytych kolorów, wykonanie może trwać kilkanaście minut lub kilka godzin. Nie wymagaj od swojego tatuażysty dokładnego określenia ram czasowych – możesz poprosić go jednak o orientacyjny czas wykonania usługi.
Zdjęcie główne: pexels.com/Adrian Boustead