Przetłuszczające się włosy zwykle traktujemy jako problem estetyczny. Wiemy, że wymaga zwiększonej higieny i częstszego mycia włosów, ale często bagatelizujemy fakt, iż wydzielanie dużej ilości sebum może prowadzić do ich nadmiernego wypadania. Dowiedz się zatem, jak sobie z tym poradzić.
Codzienne mycie włosów może być dość irytujące, ale mało kto traktuje to jako problem, który może przyczynić się do przerzedzenia fryzury. A jednak! Nadmierna praca gruczołów łojowych powoduje oblepienie mieszka włosa, w wyniku czego krążenie krwi jest słabsze, a tlen oraz substancje odżywcze nie docierają do cebulki. Oprócz tego, takie zaczopowanie uniemożliwia wyrastanie nowych włosów, a zalegające sebum staje się pożywką dla drobnoustrojów. Efekt? Stany zapalane i wypadanie włosów. Co przyczynia się do nadprodukcji gruczołów łojowych?
Kiepska dieta
Dieta uboga w składniki odżywcze, a zwłaszcza w drogocenny dla włosów cynk czy witaminę A, może prowadzić do wypadania włosów oraz zaburzyć pracę gruczołów łojowych. Zadbaj zatem o bogactwo witamin oraz minerałów na talerzu i jedz warzywa, owoce, jaja, ryby czy pełnoziarniste pieczywo. Unikaj alkoholu i papierosów, które również mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
Stres
Stres wzmaga pracę gruczołów łojowych, a także zaburza gospodarkę hormonalną. Dlatego warto zadbać o odpowiednią regenerację i relaks, a także spać minimum 7,5-8 godzin.
Stosowanie zbyt silnych szamponów
Zbyt mocne szampony mogą nadmiernie przesuszać skórę głowy i wzmagać pracę gruczołów łojowych. Dlatego warto zmienić dotychczasowe kosmetyki na delikatniejsze, najlepiej ziołowe i pozbawione SLS-ów. Co równie istotne, a o czym często zapominamy, o skórę głowy warto dbać podobnie, jak o skórę twarzy. Jeżeli na naszej cerze pozostają zaskórniki, staramy się peelingować twarz i stosować maseczki oczyszczające. Podobne potrzeby ma skóra głowy, dlatego raz w tygodniu warto zafundować sobie dogłębne oczyszczanie, które odblokuje mieszki włosowe.
Problemy hormonalne i uwarunkowania genetyczne
Jeżeli cierpisz z powodu nadmiernego wypadania włosów, warto udać się do endokrynologa. Przyczyną takiego stanu rzeczy są bowiem nierzadko hormony.
Kolejną kwestią są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w twojej rodzinie występowało łysienie androgenowe lub problemy z utratą włosów, to całkiem możliwe, że u ciebie będzie podobnie. Warto skorzystać z porady trychologa, który podpowie jaką pielęgnację zastosować w takich sytuacjach.