Artykuł sponsorowany
Obecnie jedną z najczęściej spotykanych neuropatii jest zespół cieśni nadgarstka. Pojawia się on coraz częściej z uwagi na tryb życia, który obecnie praktykują ludzie. Objawia się on na wiele sposobów, a nieleczony może przyczynić się do ogromnego bólu, a nawet do niezdolności ruchowej w okolicy nadgarstków i dłoni. Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie takie schorzenie i jakie są jego pierwsze objawy?
Warto pamiętać o tym, że zespół cieśni nadgarstka nie jest niewielkim problemem, który rozwiążą leki przeciwbólowe czy też maści na zapalenie mięśni. Leczenie cieśni nadgarstka jest bardzo istotne, inaczej może doprowadzić do utraty zdolności motorycznych i niemożliwości poprawnego wykonywania ruchów dłońmi. Więcej o leczeniu cieśni nadgarstka znaleźć można na stronie https://thepainclinic.pl/.
Od czego zaczyna się problem z nadgarstkami? Najczęściej na początku zauważa się parastezje, na które wiele osób nie zwraca uwagi, chociaż są one jasnym sygnałem do działania, aby już na starcie zmniejszyć pojawiające się problemy i zapobiec kolejnym. Na początku zespół cieśni nadgarstka objawia się poprzez uczucie mrowienia, drętwienia i prądów przechodzących przez dłonie. Można to zauważyć głównie podczas długotrwałego wysiłku dłoni, dlatego wiele osób bagatelizuje te objawy. Problemy widoczne są głównie podczas wielogodzinnej pracy, np. przy użyciu myszki komputerowej czy też podczas pisania ręcznego.
Kolejnym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest przede wszystkim intensywny ból. Pojawia się on głównie w trakcie pracy bądź po wykonaniu ciężkiego dla dłoni ruchu. Nie chodzi o podnoszenie przedmiotów ważących wiele kilogramów, a raczej o łapanie cienkich elementów, które wymagają mocnego zaciśnięcia palców, np. po podniesieniu kartonu chwytając jedynie za jego cienką ściankę. Bóle pojawiają się głównie przy zewnętrznych kościach, najczęściej przy tej zaraz pod kciukiem. Sam w sobie ból jest dość charakterystyczny – chory odnosi wrażenie mocnego ucisku w nadgarstku, którego nie jest w stanie się pozbyć przy prostowaniu dłoni czy też ćwiczeniach ręki. Ból może promieniować dalej, przez łokieć ramię, bark, aż do potylicy.
Nieleczona przypadłość wpływa na stopniową utratę zdolności chwytania przedmiotów. Zespół cieśni nadgarstka nie tylko powoduje ból w trakcie trzymania różnych rzeczy, ale z uwagi na sztywność palców, pojawiają się momenty rozkurczu mięśni, które prowadzą, do nagłego upuszczania przedmiotów codziennego użytku. Takie objawy świadczą o wysokim posunięciu się choroby, tym bardziej, gdy są połączone z bólem i uczuciem mrowienia. Warto zaznaczyć, że odczuwalna sztywność czy przechodzenie prądów przez dłonie pojawia się nie tylko w ciągu dnia i pracy, lecz także w nocy, przez co często uniemożliwia spokojny sen i regenerację organizmu.
O wysokim stopniu posunięcia choroby świadczy zaburzenie czucia w dłoniach. Chorzy nie są w stanie unieść przedmiotów, skarżą się na wyczuwalny, ale niewidoczny obrzęk palców, osłabiony chwyt oraz na problemy z zaciskaniem pięści. Na samym początku pojawiają się zaburzenia czucia w opuszkach palców, głównie we wskazującym i środkowym. Podczas dalszego rozwoju choroby pojawiają się problem z mięśniami kłębu kciuka oraz z wewnętrzną częścią dłoni. Mogą pojawić się również zmiany związane z naprężeniem mięśni po zewnętrznej stronie w postaci guzów pod knykciami.
Fot.: Kateryna Hliznitsova/unsplash.com