<strong>Piaskowanie zębów </strong>– czy warto?
Kosmetyka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piaskowanie zębów – czy warto?

Twoje zęby są zażółcone? A może pokrywa je brązowy osad? Zastanawiasz się nad wybielaniem zębów? Najpierw wybierz się do swojego stomatologa na zabieg piaskowania! Dlaczego? O tym w niniejszym artykule.

Codzienne szczotkowanie zębów to za mało, żeby skutecznie zadbać o uzębienie. Dlatego  warto przynajmniej raz do roku udać się do swojego stomatologa na pełną higienizację jamy ustnej. Dzięki niej twój lekarz dobrze oczyści uzębienie z osadu oraz zalegającego pod dziąsłem kamienia. Ten ostatni jest jedną z głównych przyczyn powstawania stanów zapalnych oraz paradontozy.

Paradontozy nie warto bagatelizować bowiem to właśnie ona może doprowadzić do krwawienia i bólu przy każdym szczotkowaniu, a następnie do utraty zębów. Co więcej, systematyczna higienizacja przeciwdziała rozwojowi bakterii próchnicowych, które bytują ukryte w płytce nazębnej oraz wspomnianemu kamieniowi.

W skład profesjonalnej higienizacji wchodzi skaling, który pozwala usunąć kamień zarówno nazębny, jak i poddziąsłowy, piaskowanie – to jest niezwykle skuteczne w pozbyciu się przebarwień i osadu. Szczególnie ten ostatni sprawia, że twoje zęby wydają się na zażółcone. Ostatnimi etapami higienizacji jest polishing, dzięki któremu twoje zęby są dokładnie oczyszczone i wypolerowane oraz fluoryzacja. Ta ostatnia wspomaga mineralizację uzębienia, a także znosi nieprzyjemną nadwrażliwość.

Warto również wiedzieć, że jeśli planujesz wybielanie zębów istotne jest, aby przed tym poddać się zabiegowi higienizacji. Dlaczego? Ponieważ preparat wybielający nie wniknie w ząb, a jedynie rozjaśni kamień. W wyniku tego niedokładnie i nierównomiernie rozjaśnią się zęby. Co więcej, już samo piaskowanie skutecznie poprawia kolor zębów.

Czy piaskowanie niszczy szkliwo?

 Niektórzy pacjenci nie chcą poddawać swojego uzębienia piaskowaniu ponieważ obawiają się, że może ono przyczynić się do stopniowego ścierania szkliwa. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesny sprzęt stomatologiczny nie niszczy go. Szkliwo wykazuje się bowiem ogromną odpornością na ścieranie, a piaskarki, którymi wykonuje się zabieg są nie powodują jego ścierania.

Oczywiście u niektórych pacjentów po zabiegu higienizacji może wystąpić delikatna nadwrażliwość i jest to normalne. Wcześniej bowiem szyjki były pokryte osadem oraz kamieniem, które z jednej strony chroniło ząb przed bodźcami zewnętrznymi, a z drugiej przyczyniało się do wzmożonej działalności bakterii. Po zabiegu lekarz zwykle wykonuje fluoryzację, która powinna zapobiec wystąpieniu nadwrażliwości.

O czym pamiętać po zabiegu?

Warto pamiętaj, aby przez godzinę po zabiegu nic nie jeść i nie pić. Jest to głównie związane z fluoryzacją. Aby pozwolić jej zniknąć w głąb zęba. Co więcej, warto do końca dnia wstrzymać się ze spożyciem barwiących pokarmów i płynów takich jak: kawa, mocna herbata, buraczki, czerwone wino czy jagody. W wyniku ich spożycia zęby mogłyby się przebawić.

Zdjęcie główne: Oleg Magni/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

9 + sześć =

Rekomendowane
Jak wybrać idealne kosmetyki do tworzenia codziennego makijażu?
Jak wybrać idealne kosmetyki do tworzenia codziennego makijażu?
Odkryj sekrety wyboru idealnych kosmetyków do codziennego makijażu. Zrozum, jakie produkty pomogą Ci stworzyć perfekcyjny look na co dzień, a także jak wybierać według typu i koloru skóry.
Nowość! Poznaj kosmetyki <strong><em>C Strategy od Ava Laboratorium</strong></em> – na bazie witaminy C i astaksantyny
Nowość! Poznaj kosmetyki C Strategy od Ava Laboratorium – na bazie witaminy C i astaksantyny
Synergia witaminy C i astaksantyny - poznaj nową serię kosmetyków od Ava Laboratorium!
Poznaj skuteczne <strong>kremy na suche dłonie</strong>
Poznaj skuteczne kremy na suche dłonie
Suche dłonie to problem, który dotyka wielu osób, a nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dowiedz się, jakich kremów używać.
Ostatnie wpisy