<strong>Zabiegi wybielające zęby</strong> – kiedy należy się na nie zdecydować?
Kosmetyka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zabiegi wybielające zęby – kiedy należy się na nie zdecydować?

Mało kto może pochwalić się śnieżnobiałym odcieniem zębów. Kolor kości zazwyczaj jest mlecznobiały, żółtawy, a nawet i szaroniebieski. Zdarza się, że jedna osoba ma kilka kolorów na zębach, wówczas niezwykle ważne jest wyrównanie ich kolorytu. Przyjęło się, że uśmiech i stan uzębienia wpływa na to, jak postrzegają nas ludzie, dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie pięknych, białych i zdrowych zębów.

Od czego uzależniony jest kolor zębów?

Na kolor zębiny wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim są to geny, które odpowiadają nie tylko za kolor zębów, ale też za grubość i odcień szkliwa, a w późniejszym wieku ma to duże znaczenie. W młodości większość osób ma jasny odcień uzębienia, jednak ulega zmianie na skutek ścierania szkliwa. Im cieńsza warstwa wierzchnia zębów tym ciemna tkanka zębiny staje się bardziej widoczna. Duży wpływ na zabarwienie zębów ma dieta i chemiczne barwniki zawarte w napojach. Kawa, herbata i napoje o ciemnym kolorze wpływają na ich barwę. Co więcej, palenie papierosów również może na stałe zmienić zabarwienie kości na ciemniejszy, zwłaszcza jeśli jest połączone z niedokładną higieną jamy ustnej. 

Jeśli chcemy osiągnąć śnieżnobiały uśmiech, to jedynym sposobem na to jest wybielanie zębów. Nie zaleca się korzystać z różnych silnie wybielających produktów samodzielnie. Można to robić jedynie po konsultacji ze stomatologiem. W innej sytuacji zbyt często wybielanie zębów może skutkować zniszczeniem szkliwa lub nadwrażliwością. Należy również pamiętać, że zabieg wybielania nie jest przeznaczony dla każdego. 

Metody wybielania zębów – jakie są dostępne? 

Mówiąc o profesjonalnych zabiegach, mamy na myśli te wykonane przez lekarza stomatologa. Dentysta po wstępnym przeglądzie stanu jamy ustnej zdecyduje, jakiej metody należy użyć, aby uzyskać śnieżną biel zębów. Obecnie wyróżnia się kilka sposobów wybielania. Do najpopularniejszych metod należy wybielanie nakładkowe. Co prawda wymaga ono nieco samodzielności, ponieważ stomatolog jedynie przygotowuje nakładkę wybielającą. Następnie pacjenci samodzielnie w domu uzupełniają ją żelem i nanoszą na zęby przez ok. 14 dni. Metoda zalecana jest w przypadku niewielkich przebarwień. Niestety może prowadzić do nadwrażliwości zębów. 

Kolejnymi często spotykanymi metodami jest wybielanie przy pomocy lasera lub lampy LED. Zabieg polega na nałożeniu przez dentystę żelu wybielającego na zęby, a następnie aktywowaniu jego działania przez lampę lub laser. Całość zabiegu trwa maksymalnie 2 godziny, a efekty widoczne są od razu. Przez pierwsze 2 tygodnie mogą być widoczne białe przebarwienia na płytce nazębnej, jednak z czasem znikają. Przed każdym wybielaniem zębów należy udać się do lekarza i wyleczyć wszystkie zęby. Co więcej, muszą być oczyszczone z kamienia i osadu. 

Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów? 

Należy pamiętać, że do zabiegu wybielania zębów jest mnóstwo przeciwwskazań. Jest to próchnica, paradontoza, choroby przyzębia, nadwrażliwość, ciąża, a także przyjmowanie określonych leków. W gabinecie stomatologicznym można rozjaśnić zęby o 3-4 odcienie. Daje to niezwykle naturalny efekt. Drugą ważną kwestią jest to, że wybielanie zębów nie kończy się na jednej wizycie. Na początku stomatolog wykonuje przegląd uzębienia, dokonuje napraw, a następnie przystępuje do wybielania. Dobrze wykonane wybielanie utrzymuje się nawet do 2 lat. Efekty zabiegu można wydłużyć poprzez unikanie spożywania kawy i palenia papierosów. Po każdym szczotkowaniu zaleca się używać płukanek wybielających. 

Kiedy zdecydować się na wybielanie zębów? 

Efekt utrzymuje się przez kilka lat, więc każdy czas jest dobry. Wybielanie poleca się przeprowadzić w momencie, w którym nasz odcień zębów zaczyna nam przeszkadzać oraz wygląda nieestetycznie. Polecane jest szczególnie osobom, które postanowiły rzucić palenie (dzięki temu efekty dłużej się utrzymują) lub piją znacznie mniej kawy niż wcześniej. Warto też wykonać zabieg przed ślubem lub większymi życiowymi wydarzeniami. Osoby, które decydują się doprowadzić swoje uzębienie do idealnego stanu, również powinny z niego skorzystać. Należy pamiętać, że zabieg wybielania nie kończy się na jednej wizycie, a towarzyszy mu kompletny przegląd i naprawa uzębienia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

14 + dwanaście =

Rekomendowane
Dieta na <strong>płaski brzuch</strong> – dowiedz się, jak ją skomponować
Dieta na płaski brzuch – dowiedz się, jak ją skomponować
Poznaj sposoby, które pomogą Ci osiągnąć płaski brzuch bez konieczności dokonywania ogromnych wyrzeczeń. Sprawdź!
Do czego pasują sandały?
Do czego pasują sandały?
Sandały to bez wątpienia jedna z popularniejszych propozycji na lato. Jednak do czego je nosić? Poznaj kilka naszych propozycji!
Ćwiczenia na <strong>jędrny i uniesiony biust </strong>
Ćwiczenia na jędrny i uniesiony biust
Ćwiczenia na biust to jeden z najlepszych sposobów na ujędrnienie piersi i wzmocnienie klatki piersiowej. W naszym artykule przedstawiamy kilka propozycji ćwiczeń, które poprawią wygląd Twojego biustu.
Ostatnie wpisy