Odkryj 6 powodów, dla których warto zacząć uprawiać jogę!
Masaże i rytuałySpa i wellness
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odkryj 6 powodów, dla których warto zacząć uprawiać jogę!

Joga ma coraz szersze grono miłośników. A wszystko za sprawą m.in. celebrytów, którzy ją intensywnie promują i pokazują w mediach społecznościowych jak ćwiczą. Warto jednak wiedzieć, że ma ona naprawdę doskonały wpływ na nasze zdrowie, kondycję i psychikę!

Wiele osób, które nie miały styczności z jogą, uważa, że to nie dla nich. Większość z ich kojarzy ją z wygimnastykowaną kobietą w dziwnych, bardzo trudnych pozach i jest przekonana, że nigdy nie doprowadzi swojego ciała do takiej formy – to błąd. Warto poznać jogę bliżej, by móc korzystać z jej uzdrawiającej mocy. Przedstawiamy 6 powodów, dlaczego warto ją uprawiać!

1. Joga korzystnie wpływa na nasze zdrowie

Joga ma doskonały wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wiele osób zgłaszających się na zajęcia zmaga się z bólami kręgosłupa, kolan, bioder itp. Okazuje się, że lekarze coraz częściej zachęcają swoich pacjentów, by zanim zdecydują się na operację – spróbowali jogi! Udowodniono, iż wpływa ona pozytywnie na układ mięśniowy, kostny, rozrodczy, hormonalny, nerwowy, oddechowy oraz krwionośny. Liczne badania pokazują, że osoby regularnie praktykujące jogę wykazują się znaczną poprawą swojego stanu zdrowia – znika u nich wiele dolegliwości bólowych. 

2. Każdy może uprawiać jogę

Mitem jest, że joga jest dobra jedynie dla szczupłych i wygimnastykowanych kobiet. Ten stereotyp wciąż sprawia, że wiele osób sceptycznie do niej podchodzi. A okazuje się, że ćwiczyć może każdy – i dziecko, i kobieta w ciąży, i osoby otyłe, w podeszłym wieku, a nawet z wieloma dolegliwościami.

Rzecz jasna nie wszystkie pozycje są dla każdego, jednak jest ich tyle, że bez problemu można znaleźć coś dla siebie i dopasować do swoich możliwości. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do uprawiania jogi, to takie nie istnieją. Dotyczą one ewentualnie niektórych grup pozycji. Jeśli przyjdziemy na zajęcia, trener dopasuje je bezpośrednio do nas, by sprawiały nam przyjemność, satysfakcję, a do tego przynosiły oczekiwane efekty. 

3. Coś dla ciała i coś dla ducha

Każda aktywność fizyczna wiąże się z wydzielaniem endorfin. To właśnie z tego powodu po ćwiczeniach mamy dobre samopoczucie i nastrój. Warto więc wiedzieć, że joga wpływa nie tylko na nasze ciało, ale i stan umysłu. Poza tym przecież jedną z definicji opisujących jogę jest medytacja w ruchu. Dlatego warto, by uprawiały ją m.in. osoby potrzebujące wyciszenia. Dzięki niej odzyskujemy bowiem spokój, a do tego odkrywamy pewność siebie, znika bezsenność oraz niepokój, poprawia się koordynacja i koncentracja. 

4. Różnorodność gwarantuje, że nie będziemy się nudzić

Kto z nas lubi ciągle wykonywać te same ćwiczenia? No właśnie – nikt. A w jodze nie ma opcji, by było nudno i monotonnie. Wiele pozycji jogi, czyli asan, jest powtarzanych w różnych układach. Dzięki temu na zajęciach uczestnik nie wie, czym może zaskoczyć go nauczyciel, jaką sekwencję zaproponuje i jakimi ćwiczeniami zadziwi. 

5. Wyzwanie dla samych siebie

W jodze najpierw opanowujemy łatwe asan, by z czasem przechodzić do tych coraz trudniejszych. To ciągłe wyzwanie, stajemy się rywalami sami dla siebie, cały czas się udoskonalamy w tym, co robimy. Przykładowo wczoraj nie wychodziła nam jakaś figura, a dziś nie mamy z nią najmniejszego problemu.

Wielu miłośników jogi stawia też sobie wyzwania, że np. w pół roku nauczą się stać na głowie i wytrwale do tego dążą, kontrolując samodzielnie swoje postępy. 

6. Joga nie jest tożsama z religią

Niektórzy uważają, że joga związana jest z wyznawaniem hinduizmu. Warto wiedzieć, że nie jest ona w żaden sposób tożsama z religią, podczas wykonywania ćwiczeń nikt o niej nie wspomina. Jogę uprawiać może każdy – bez względu na wyznanie. W salach do ćwiczeń często można zobaczyć rzeźbę czy posążek Patanjalego, który skodyfikował jogę, za co jogini są mu wdzięczni, ale nie wyznają go ani nie oddają mu czci, jak się błędnie przyjęło myśleć.

Zdjęcie główne: Kaylee Garrett/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

6 − 4 =

Rekomendowane
Jakie modele spodni będą królować tej jesieni?
Jakie modele spodni będą królować tej jesieni?
Już za chwilę jesień! Zobacz, jakie spodnie będą modne w zbliżającym się sezonie!
Maskne – jak chronić cerę przed efektem noszenia maseczek?
Maskne – jak chronić cerę przed efektem noszenia maseczek?
Maskne to nowa choroba skóry związana z noszeniem maseczek ochronnych. Zmaga się z nią coraz więcej osób. Nieestetyczne krostki w okolicach żuchwy, policzków i nosa na szczęście można wyleczyć. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki.
<strong>Nadpotliwość</strong> – wstydliwa dolegliwość, z którą możesz wygrać!
Nadpotliwość – wstydliwa dolegliwość, z którą możesz wygrać!
Obawiasz się, że przez twoją nadpotliwość ucierpi życie towarzyskie? Bez obaw! Istnieją zabiegi, które pomogą ci w walce z nadmierną pracą gruczołów!
Ostatnie wpisy