Artykuł sponsorowany
Regularne dbanie o skórę, włosy i paznokcie, a przede wszystkim stworzenie sobie codziennych rutyn pielęgnacyjnych, może sprawić, że poczujesz się lepiej i rozwiążesz problemy, które do tej pory nie dawały Ci spokoju. Dzięki odpowiednim praktykom i dobrym kosmetykom, jesteś w stanie osiągnąć to, o czym marzysz!
Na rynku ciągle pojawiają się nowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Każdy z nich jest reklamowany jako absolutny must-have Twojej codziennej pielęgnacji, ale czy na pewno potrzebujesz ich tak wielu? Kluczem do skutecznej opieki nad skórą jest raczej zrozumienie jej potrzeb i odpowiedzenie na nie. Podstawą Twojej pielęgnacji powinna być więc chęć zrozumienia Twojej skóry i postawienia na produkty, które jej pomogą. Absolutną podstawą niemal każdej rutyny pielęgnacyjnej powinno być zadbanie o barierę hydrolipidową (czyli „ochronny płaszcz” skóry), poprzez skuteczne nawilżanie i natłuszczanie, a także zapewnienie wsparcia dla mikrobiomu skóry. Te dwa obszary to materiał do nieustannej pracy – ale, wbrew pozorom, wcale nie wymagają dużych ilości kosmetyków.
Bariera hydrolipidowa (BHL) chroni Twoją skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, ale również – jeśli jest utrzymywana w dobrej kondycji – zapobiega nawarstwianiu się problemów pochodzących z wewnątrz. Najpopularniejszym przykładem skutków zaniedbania BHL są:
• wysuszenie skóry,
• ściągnięcie skóry,
• napięcie skóry po umyciu, a przed nałożeniem pielęgnacji,
• podrażnienia,
• zaróżowienie,
• potrzeba dołożenia w ciągu dnia pielęgnacji lub makijażu ze względu na ich wchłanianie się.
Niestety, wiele osób mających tego typu problemy nie sięga po produkty wspomagające odbudowę BHL, ale po popularne kosmetyki. Oczywiście, profesjonalne dermokosmetyki – sesderma.pl mogą pomóc w radzeniu sobie z problemami, ale powinny zostać odpowiednio dobrane. Odbudowanie BHL powinno opierać się na podwójnym działaniu: dostarczaniu skórze substancji tłuszczowych bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz nawilżaniu. Podstawą pielęgnacji powinny zatem być nakładany na noc olej zawierający duże ilości NNKT (na przykład olej z czarnuszki, olej konopny albo olej z ogórecznika) przykryty kremem okluzyjnym, a także stosowane na dzień serum nawilżające i krem aktywator nawilżenia (w składzie powinny znajdować się na przykład hialuronian sodu, trehaloza, peptydy).
Pielęgnacja paznokci jest bardzo ważna, zwłaszcza, jeżeli regularnie je malujesz lub robisz hybrydy. Używanie lakierów i ozdabianie paznokci może je osłabiać lub wysuszać, szczególnie przez wzgląd na używanie acetonu. Warto zorientować się, czy producent zmywaczy do paznokci, którego produktów używasz, dba o to, by ich skład był mniej wysuszający. Poza zatroszczeniem się o odpowiednie kosmetyki, istotne jest jednak również wprowadzenie rutyny pielęgnacyjnej, obejmującej:
• regularne nawilżanie skórek (na przykład przy użyciu oliwki), które ma zapobiegać wysuszaniu i rozdwajaniu się,
• stosowanie odpowiednich narzędzi do obcinania paznokci (nożyczek lub cążek),
• utrzymywanie optymalnej długości paznokci,
• unikanie moczenia rąk w wodzie (zwłaszcza z detergentami – co zdarza się podczas sprzątania), a jeżeli musisz to robić – używaj rękawiczek,
• stosowania odżywek do paznokci (bogatych w witaminy, keratynę i inne substancje odżywcze).
Ważne jest również unikanie niektórych składników, między innymi toluenu (często obecnego w lakierach do paznokci) oraz formaldehydu. Te związki chemiczne mogą osłabić płytkę paznokcia.
Zdjęcie główne: pexels.com/Miriam Alonso