Jak korzystać z łaźni tureckiej?
Planeta spa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak korzystać z łaźni tureckiej?

Wizyta w łaźni tureckiej to obowiązkowy punkt wycieczki do Turcji dla każdego zapalonego turysty. Hammam, czyli turecka nazwa tego miejsca, wiąże się ze specjalnym rytuałem, niezmiennym już od setek lat. W jaki sposób przygotować się do wizyty w tym miejscu?

Czym jest łaźnia turecka?

Hammam to miejsce na kształt znanej nam sauny, choć nietrudno dostrzec pewne różnice. Udanie się do łaźni tureckiej wiąże się z przejściem całego rytuału: seansu w saunie, zimnego prysznica, masażu rękawicami w marmurowej łaźni, mycia skóry specjalnym mydłem i masażu całego ciała.

Poszczególne elementy mogą się nieznacznie różnić w zależności od łaźni, warto więc wcześniej zapoznać się z ofertą miejsca, do którego się wybieramy. Na wizytę w łaźni tureckiej trzeba zarezerwować ok. 2 godzin. W zamian otrzymujemy porządny relaks, odprężenie i niezapomniane wrażenia.

Co założyć na wizytę w łaźni tureckiej?

Cały rytuał hammam rozpoczyna się od zdjęcia ubrania. Mężczyźni powinni obwiązać się specjalnymi chustami hammam, utkanymi ręcznie z bawełny, bez domieszek żadnych innych tkanin. Materiał ten jest niezwykle chłonny i szybkoschnący. Ozdobiony jest charakterystycznymi frędzlami i pasiastym wzorem. 

Kobiety natomiast mogą korzystać z łaźni całkowicie nago. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by odbyć turecką praktykę w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym lub, w przypadku mężczyzn, w szortach. Na stopy trzeba włożyć plastikowe klapki, które są w wyposażeniu każdej łaźni tureckiej.

Seans w saunie

Po przebraniu się czeka nas wizyta w bogato zdobionych, marmurowych pomieszczeniach z podgrzewanymi podłogami i kamiennymi ławami, zwanymi grobek tasi. Czas, jaki należy spędzić w saunie, jest dokładnie określony w rytuale, jednak jeśli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do przebywania w wysokich temperaturach i w wysokiej wilgotności, seans można skrócić, w zależności od swoich potrzeb.

Jeśli poczujemy się słabo, należy jak najszybciej udać się do chłodniejszego pomieszczenia. Celem seansu w saunie jest wyciszenie i rozluźnienie mięśni.

Kąpiel hammam

Kolejnym etapem rytuału, po wizycie w saunie, jest kąpiel. Pracownik łaźni zabiera nas do pomieszczenia, w którym możemy zanurzyć się w wodzie. Następnie jesteśmy myci mydłem i szorstką lnianą rękawicą. W ten sposób poprawiamy krążenie krwi, a także pozbywamy się martwego naskórka. Jeżeli chcemy umyć się samodzielnie – rytuał będzie wyglądał nieco inaczej. Będziemy musieli udać się do basenów z ciepłą i zimną wodą i polewać się nią za pomocą wiader lub innych mniejszych naczyń.

Masaż hammam

Masaż hammam można podzielić na dwa rodzaje: wykonywany na sucho i wykonywany na mokro. Ten drugi wykonywany jest przy pomocy aromatycznych olejków, np. arganowego, więc zapewnia niezapomniane doznania aromaterapeutyczne. Oprócz tego odżywia i nawilża naszą skórę.

Masaż pobudza organizm do wydzielania endorfin, odpręża i wycisza. Jeżeli na co dzień jesteśmy narażeni na stres i przemęczenie, taki rytuał idealnie zregeneruje nasz organizm, zmniejszy napięcie nerwowe oraz pozostawi mięśnie i ciało całkowicie rozluźnione. Po zakończeniu masażu należy udać się do pomieszczenia, w którym ponownie polejemy nasze ciało wodą. Na tym zakończymy cały rytuał hammam i będziemy mogli udać się do przebieralni.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

13 − 12 =

Rekomendowane
Różne techniki dermatologiczne – korzyści i ryzyka
Różne techniki dermatologiczne – korzyści i ryzyka
Techniki dermatologiczne stanowią kluczowy element działań kosmetycznych, które mają na celu poprawę wyglądu skóry. Wśród nich znajdują się takie techniki, jak chemikalne peelinge, laserowe usuwanie zmarszczek, mezoterapia i wiele innych. W tym artykule przedstawiamy różne techniki dermatologiczne, ich korzyści oraz potencjalne ryzyka i skutki uboczne.
ABC porannej pielęgnacji cery dojrzałej
ABC porannej pielęgnacji cery dojrzałej
Aby odpowiednio zadbać o cerę dojrzałą, należy do swojej porannej rutyny wprowadzić kilka prostych kroków, dzięki którym będziesz się cieszyć piękniejszym i młodszym wyglądem.
Jak zrobić paznokcie hybrydowe w domu?
Jak zrobić paznokcie hybrydowe w domu?
Paznokcie hybrydowe to jedna z najpopularniejszych metod stylizacji. To połączenie trwałości lakieru hybrydowego z łatwością aplikacji klasycznego lakieru do paznokci. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić krok po kroku, jak wykonać paznokcie hybrydowe w domu.
Ostatnie wpisy