Jak korzystać z łaźni tureckiej?
Planeta spa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak korzystać z łaźni tureckiej?

Wizyta w łaźni tureckiej to obowiązkowy punkt wycieczki do Turcji dla każdego zapalonego turysty. Hammam, czyli turecka nazwa tego miejsca, wiąże się ze specjalnym rytuałem, niezmiennym już od setek lat. W jaki sposób przygotować się do wizyty w tym miejscu?

Czym jest łaźnia turecka?

Hammam to miejsce na kształt znanej nam sauny, choć nietrudno dostrzec pewne różnice. Udanie się do łaźni tureckiej wiąże się z przejściem całego rytuału: seansu w saunie, zimnego prysznica, masażu rękawicami w marmurowej łaźni, mycia skóry specjalnym mydłem i masażu całego ciała.

Poszczególne elementy mogą się nieznacznie różnić w zależności od łaźni, warto więc wcześniej zapoznać się z ofertą miejsca, do którego się wybieramy. Na wizytę w łaźni tureckiej trzeba zarezerwować ok. 2 godzin. W zamian otrzymujemy porządny relaks, odprężenie i niezapomniane wrażenia.

Co założyć na wizytę w łaźni tureckiej?

Cały rytuał hammam rozpoczyna się od zdjęcia ubrania. Mężczyźni powinni obwiązać się specjalnymi chustami hammam, utkanymi ręcznie z bawełny, bez domieszek żadnych innych tkanin. Materiał ten jest niezwykle chłonny i szybkoschnący. Ozdobiony jest charakterystycznymi frędzlami i pasiastym wzorem. 

Kobiety natomiast mogą korzystać z łaźni całkowicie nago. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by odbyć turecką praktykę w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym lub, w przypadku mężczyzn, w szortach. Na stopy trzeba włożyć plastikowe klapki, które są w wyposażeniu każdej łaźni tureckiej.

Seans w saunie

Po przebraniu się czeka nas wizyta w bogato zdobionych, marmurowych pomieszczeniach z podgrzewanymi podłogami i kamiennymi ławami, zwanymi grobek tasi. Czas, jaki należy spędzić w saunie, jest dokładnie określony w rytuale, jednak jeśli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do przebywania w wysokich temperaturach i w wysokiej wilgotności, seans można skrócić, w zależności od swoich potrzeb.

Jeśli poczujemy się słabo, należy jak najszybciej udać się do chłodniejszego pomieszczenia. Celem seansu w saunie jest wyciszenie i rozluźnienie mięśni.

Kąpiel hammam

Kolejnym etapem rytuału, po wizycie w saunie, jest kąpiel. Pracownik łaźni zabiera nas do pomieszczenia, w którym możemy zanurzyć się w wodzie. Następnie jesteśmy myci mydłem i szorstką lnianą rękawicą. W ten sposób poprawiamy krążenie krwi, a także pozbywamy się martwego naskórka. Jeżeli chcemy umyć się samodzielnie – rytuał będzie wyglądał nieco inaczej. Będziemy musieli udać się do basenów z ciepłą i zimną wodą i polewać się nią za pomocą wiader lub innych mniejszych naczyń.

Masaż hammam

Masaż hammam można podzielić na dwa rodzaje: wykonywany na sucho i wykonywany na mokro. Ten drugi wykonywany jest przy pomocy aromatycznych olejków, np. arganowego, więc zapewnia niezapomniane doznania aromaterapeutyczne. Oprócz tego odżywia i nawilża naszą skórę.

Masaż pobudza organizm do wydzielania endorfin, odpręża i wycisza. Jeżeli na co dzień jesteśmy narażeni na stres i przemęczenie, taki rytuał idealnie zregeneruje nasz organizm, zmniejszy napięcie nerwowe oraz pozostawi mięśnie i ciało całkowicie rozluźnione. Po zakończeniu masażu należy udać się do pomieszczenia, w którym ponownie polejemy nasze ciało wodą. Na tym zakończymy cały rytuał hammam i będziemy mogli udać się do przebieralni.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziewiętnaście + siedem =

Rekomendowane
Czy błyszczyk może zastąpić szminkę? Poradnik dla miłośniczek naturalnego wyglądu
Czy błyszczyk może zastąpić szminkę? Poradnik dla miłośniczek naturalnego wyglądu
Dowiedz się, jak błyszczyk może zrewolucjonizować Twoją codzienną rutynę makijażu i podkreślić naturalne piękno. Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, jak błyszczyk może zastąpić szminkę!
ABC porannej pielęgnacji cery dojrzałej
ABC porannej pielęgnacji cery dojrzałej
Aby odpowiednio zadbać o cerę dojrzałą, należy do swojej porannej rutyny wprowadzić kilka prostych kroków, dzięki którym będziesz się cieszyć piękniejszym i młodszym wyglądem.
Wyposażenie niezbędne w zakładzie fryzjerskim
Wyposażenie niezbędne w zakładzie fryzjerskim
O czym powinnaś pamiętać, jeśli zamierzasz otworzyć swój zakład fryzjerski? Poznaj podstawy pracy w salonach piękna i przekonaj się, że poza profesjonalnym sprzętem potrzebujesz „tego czegoś”, co zapewni Ci powrót klientów!
Ostatnie wpisy