Masaż Gua Sha z wykorzystaniem specjalnych kamiennych płytek to jeden z najgorętszych trendów pielęgnacyjnych ostatnich kilku sezonów. Nie ma w tym nic dziwnego. Stanowi on sprawdzony sposób na wymodelowanie twarzy oraz przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu bez skalpela. Zabieg ten z powodzeniem wykonywać można w domowym zaciszu. Na czym polega taki masaż? Jakie ma właściwości?
Nazwa wspomnianego powyżej masażu pochodzi od 2 japońskich słów: “gua” oznaczającego skrobanie oraz “sha”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy zaczerwienienie skóry. Najprościej mówiąc, zabieg ten polega na pocieraniu skóry twarzy tak długo, aż się zaczerwieni. Do tego celu wykorzystuje się specjalny, gładki, szlachetny kamień. Najczęściej jest to kwarc lub jadeit. Masaż Gua Sha jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej już od XIV wieku. Wykonuje się go na całym ciele lub jedynie wybranych jego fragmentach. Ma on właściwości głównie lecznicze. W tradycyjnej wersji tego zabiegu głównym celem było pozbycie się przewlekłego bólu i różnego rodzaju stanów zapalnych. Zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, są one efektem zastoju energii. Pocierając w umiejętny sposób skórę przy pomocy specjalnej płytki, możliwe staje się usprawnienie pracy kanałów przepływu energii i przyspieszenie regeneracji. Efekt – prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Zabieg wykonywany kamieniem Gua Sha ma wiele plusów. Redukuje opuchliznę, spłyca zmarszczki, usuwa napięcia, jest świetnym drenażem limfatycznym oraz odmładza wrażliwą skórę. Regularnie masując swoją twarz w ten sposób, jesteśmy w stanie skutecznie poprawić krążenie krwi i zlikwidować obrzęki oraz zastoje. Dotyczy to zarówno twarzy, jak i szyi oraz dekoltu. Umiejętne przesuwanie kamieniem po skórze przyczynia się do poprawy napięcia mięśni, przyspieszenia głębokiej regeneracji oraz wygładzenia skóry. Zabieg Gua Sha jest bardzo skuteczny, a zarazem przyjemny. Jeżeli wykonuje go specjalista, stymulacja tego typu jest nieco bardziej intensywna. Robiąc taki masaż samodzielnie, warto postawić na nieco delikatniejsze ruchy.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem kamienia Gua Sha w gabinecie kosmetycznym? W jego trakcie masowana jest cała twarz, przednia część głowy, okolice oczu, boki szyi oraz obojczyki. Bazuje on na ruchach ośrodkowych, które wykonywane są w kierunku węzłów chłonnych. Osoba wykonująca zabieg prowadzi kamień Gua Sha raz bardzo szybko, innym razem wykonując powolne, posuwiste, zgarniające, uciskające, lekko drapiące ruchy. Szczególną uwagę przykłada się tu do masażu oczu, a dokładnie powiek górnych. Efekty zaobserwować można już po jednym zabiegu. Skóra staje się odżywiona, dotleniona, promienna i wyrzeźbiona. Znika opuchlizna, obrzęki oraz podwójny podbródek. Dodatkowo masaż tego typu przyczynia się do wzmocnienia elastyczności mięśni oraz skóry.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wykonać masaż Gua Sha. Jak wygląda ten zabieg krok po kroku w domowym zaciszu? Pierwszy etap to aplikacja ulubionego kremu, olejku lub serum. Kosmetyk da kamieniowi lekki poślizg, chroniąc przed rozciąganiem skóry. Zabieg rozpoczynamy od udrożnienia zatorów znajdujących się na odcinku szyjnym. To sprawdzony sposób na umożliwienie przepływu limfy do większych naczyń limfatycznych. Kamień przesuwamy po twarzy delikatnie, kierując go od środka na zewnątrz. Boki twarzy, szyję oraz dekolt masujemy w kierunku węzłów chłonnych. Pamiętamy o tym, aby wykonywać zarówno długie, jak i krótkie pociągnięcia. Kamień dociskamy lekko do skóry i delikatnie ją drapiemy.