Czym może być spowodowane nietrzymanie moczu u kobiet?
ProblemyWłosy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym może być spowodowane nietrzymanie moczu u kobiet?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nietrzymanie moczu to dość „sprawiedliwa” dolegliwość, dotykająca zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacunkowo częściej zdarza się jednak u pań, z przyczyn fizjologicznych i tych związanych m.in. z ciążą i porodem. Dowiedz się czym, może być spowodowane nietrzymanie moczu u kobiet, jakie są rodzaje tej dolegliwości, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć.

Nietrzymanie moczu u kobiet – najczęstsze przyczyny

Przyczyny dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, zależą od postaci tej przypadłości. Wyróżnia się wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu oraz postać mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet, podobnie jak w przypadku mężczyzn, spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla. Dochodzi wówczas do niekontrolowanego wycieku moczu w czasie śmiania się, kichania, kaszlu czy wysiłku fizycznego, czyli wówczas, gdy napinają się mięśnie brzucha. U pań osłabienie mięśni Kegla jest częstą przypadłością w czasie ciąży i po porodzie siłami natury. Ma to związek z podwyższonym poziomem hormonów, które mają za zadanie osłabienie napięcia mięśni i ich siły, tak by ułatwić poród. Mięśnie Kegla w naturalny sposób słabną też wraz z wiekiem. Newralgicznym czasem jest menopauza, gdy zmiany w gospodarce hormonalnej przyspieszają ten proces. Naglące nietrzymanie moczu u kobiet bardzo często zdarza się w czasie ciąży, gdy powiększająca się macica, a także ruchy płodu, mogą powodować nacisk na pęcherz moczowy. Ta postać nietrzymania moczu może też mieć związek ze stanami zapalnymi pęcherza, których ryzyko u kobiet wzrasta w czasie ciąży i podczas menopauzy.

Czy możliwe jest leczenie nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. W przypadku wysiłkowej postaci tej dolegliwości stosowany jest trening wzmacniający mięśnie Kegla, fizjoterapia oraz leczenie operacyjne. Należy jednak podkreślić, że tych metod nie stosuje się w czasie ciąży. Naglące nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży leczy się farmakologicznie, jeśli przyczyną jest stan zapalny. W przypadku gdy nagłe parcie na pęcherz powodują ruchy dziecka lub powiększająca się macica, z leczeniem należy poczekać do rozwiązania. Operacyjne leczenie nietrzymania moczu przeprowadzane jest metodą laparoskopową i ma wysoką skuteczność. Jest rekomendowane w przypadku średnio i bardzo nasilonej inkontynencji, zarówno przy wysiłkowej, jak i mieszanej postaci tej dolegliwości.

Jak zapobiegać przykrym konsekwencjom nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu u kobiet wymaga stosowania dobrej jakości środków higienicznych, tak by chronić wrażliwą skórę okolic intymnych przed wilgocią i kontaktem z moczem. Środki chłonne renomowanych producentów takich jak TENA pomagają zachować suchą i czystą skórę, co zapobiega podrażnieniom i stanom zapalnym, co bardzo ważne dla kobiet w każdym wieku, a zwłaszcza w ciąży. Chronią przed przeciekaniem i przed powstawaniem przykrego zapachu. Produkty takie jak podpaski, wkładki na nietrzymanie moczu u kobiet czy damskie majtki chłonne TENA są bardzo dyskretne i praktycznie niezauważalne pod ubraniem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

jeden × 1 =

Rekomendowane
Jak dopasować <strong> kolor włosów </strong>do karnacji?
Jak dopasować kolor włosów do karnacji?
Jeżeli chcesz zmienić kolor włosów, ale nie jesteś pewna, na jaki powinnaś się zdecydować - przeczytaj nasz artykuł!
Pielęgnacja skóry trądzikowej – najważniejsze zasady
Pielęgnacja skóry trądzikowej – najważniejsze zasady
Dowiesz się, jakie kosmetyki na trądzik młodzieńczy wybrać, a także jak stworzyć odpowiednią rutynę pielęgnacyjną.
Jak dobrze dopasować stylizację do twoich ulubionych butów na każdą okazję
Jak dobrze dopasować stylizację do twoich ulubionych butów na każdą okazję
Odkryj, jak dobrze dopasować stylizację do twoich ulubionych obuwia na każdą okazję. Dowiedz się, jak modnie i efektownie zestawiać buty z innymi elementami garderoby, korzystając z naszych praktycznych porad.
Ostatnie wpisy