Czym może być spowodowane nietrzymanie moczu u kobiet?
ProblemyWłosy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym może być spowodowane nietrzymanie moczu u kobiet?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nietrzymanie moczu to dość „sprawiedliwa” dolegliwość, dotykająca zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacunkowo częściej zdarza się jednak u pań, z przyczyn fizjologicznych i tych związanych m.in. z ciążą i porodem. Dowiedz się czym, może być spowodowane nietrzymanie moczu u kobiet, jakie są rodzaje tej dolegliwości, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć.

Nietrzymanie moczu u kobiet – najczęstsze przyczyny

Przyczyny dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, zależą od postaci tej przypadłości. Wyróżnia się wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu oraz postać mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet, podobnie jak w przypadku mężczyzn, spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla. Dochodzi wówczas do niekontrolowanego wycieku moczu w czasie śmiania się, kichania, kaszlu czy wysiłku fizycznego, czyli wówczas, gdy napinają się mięśnie brzucha. U pań osłabienie mięśni Kegla jest częstą przypadłością w czasie ciąży i po porodzie siłami natury. Ma to związek z podwyższonym poziomem hormonów, które mają za zadanie osłabienie napięcia mięśni i ich siły, tak by ułatwić poród. Mięśnie Kegla w naturalny sposób słabną też wraz z wiekiem. Newralgicznym czasem jest menopauza, gdy zmiany w gospodarce hormonalnej przyspieszają ten proces. Naglące nietrzymanie moczu u kobiet bardzo często zdarza się w czasie ciąży, gdy powiększająca się macica, a także ruchy płodu, mogą powodować nacisk na pęcherz moczowy. Ta postać nietrzymania moczu może też mieć związek ze stanami zapalnymi pęcherza, których ryzyko u kobiet wzrasta w czasie ciąży i podczas menopauzy.

Czy możliwe jest leczenie nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. W przypadku wysiłkowej postaci tej dolegliwości stosowany jest trening wzmacniający mięśnie Kegla, fizjoterapia oraz leczenie operacyjne. Należy jednak podkreślić, że tych metod nie stosuje się w czasie ciąży. Naglące nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży leczy się farmakologicznie, jeśli przyczyną jest stan zapalny. W przypadku gdy nagłe parcie na pęcherz powodują ruchy dziecka lub powiększająca się macica, z leczeniem należy poczekać do rozwiązania. Operacyjne leczenie nietrzymania moczu przeprowadzane jest metodą laparoskopową i ma wysoką skuteczność. Jest rekomendowane w przypadku średnio i bardzo nasilonej inkontynencji, zarówno przy wysiłkowej, jak i mieszanej postaci tej dolegliwości.

Jak zapobiegać przykrym konsekwencjom nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu u kobiet wymaga stosowania dobrej jakości środków higienicznych, tak by chronić wrażliwą skórę okolic intymnych przed wilgocią i kontaktem z moczem. Środki chłonne renomowanych producentów takich jak TENA pomagają zachować suchą i czystą skórę, co zapobiega podrażnieniom i stanom zapalnym, co bardzo ważne dla kobiet w każdym wieku, a zwłaszcza w ciąży. Chronią przed przeciekaniem i przed powstawaniem przykrego zapachu. Produkty takie jak podpaski, wkładki na nietrzymanie moczu u kobiet czy damskie majtki chłonne TENA są bardzo dyskretne i praktycznie niezauważalne pod ubraniem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1 × 5 =

Rekomendowane
<strong>10 błędów w makijażu</strong>, których powinnaś się wystrzegać!
10 błędów w makijażu, których powinnaś się wystrzegać!
Uważaj na makijażowe wpadki. Podpowiadamy, czego musisz się wystrzegać!
8 zabiegów wyszczuplających i odchudzających brzuch i tzw. boczki – czy już je wypróbowałaś?
8 zabiegów wyszczuplających i odchudzających brzuch i tzw. boczki – czy już je wypróbowałaś?
Chcesz mieć szczupłe ciało? Nie masz cierpliwości do codziennych treningów? Poniżej przedstawiamy 8 skutecznych zabiegów wyszczuplających i odchudzających brzuch i boczki. Z artykułu dowiesz się, jak szybko stracić tkankę tłuszczową i zacząć cieszyć szczupłą talią.
Kosmetyki przydatne w codziennej pielęgnacji
Kosmetyki przydatne w codziennej pielęgnacji
Marzysz o pięknej cerze i mocnych paznokciach? Wprowadź odpowiednią rutynę pielęgnacyjną, która pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. Postaw na jakościowe produkty, zawierające składniki, które będą wspierać Twoje działania.
Ostatnie wpisy