Botoks od lat z powodzeniem wykorzystuje się w lecznictwie, jednak za sprawą celebrytów kojarzy się głównie z preparatem, który wygładza zmarszczki i przywraca skórze młody wygląd. Dowiedz się zatem, jakie są jego trzy zastosowania, o których nie miałaś pojęcia!
Toksyna botulinowa, szerzej znana jako botoks, to nic innego jak jad kiełbasiany. Produkowana jest przez Clostridium botulinum, czyli bakterie beztlenowe, które występują w zepsutych wędlinach czy mięsie.
Jad kiełbasiany jest substancją silnie trującą, jednak w małych ilościach może być stosowany jako neuromodulator, który hamuje uwalnianie acetocholiny. Ta ostatnia jest neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za przewodnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Jeżeli botoks zostanie podany w obrębie mięśnia, następuje ograniczenie jego aktywności; dlatego też toksyna botulinowa jest tak chętnie wykorzystywana do wygładzania zmarszczek, zwłaszcza tych mimicznych. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie botoksu w medycynie.
Leczenie nadpotliwości
Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w leczeniu nadpotliwości i polega na wstrzyknięciu substancji w problematyczny obszar. Botoks blokuje zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu, dlatego dochodzi do tymczasowego ograniczenia jego produkcji. Toksyna zwykle blokuje nadprodukcję potu na okres od 6 do 9 miesięcy.
Leczenie migreny
Migreny mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet wykluczyć zmagające się z nimi osoby z życia towarzyskiego czy innych aktywności. Na nawracające bóle głowy może pomóc właśnie toksyna botulinowa. Pozwala ona bowiem na rozluźnienie mięśni, które uciskają na nerwy i powodują silny ból głowy. W takim przypadku neurolog ustala, które mięśnie odpowiadają za ucisk nerwów, a następnie punktowo podaje botoks w ich obrębie. Dzięki toksynie botulinowej możliwe jest znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie uciążliwych migren.
Szczękościsk
Silne napięcia mięśni żuchwy mogą prowadzić do nadmiernego ścierania się uzębienia (bruksizm) lub odsłaniania/pękania szyjek zębowych. Efektem zaciskania i zgrzytania jest tarte szkliwo, nadwrażliwość na pokarmy oraz znaczne osłabienie zębów. Brak leczenia tego typu dolegliwości może doprowadzić do zwyrodnień w stawie skroniowo-żuchwowym. Podanie toksyny botulinowej powoduje rozluźnienie mięśni i wyeliminowanie problemu.