Kwas glikolowy na skórę – jak działa i kiedy go stosować?
CeraPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwas glikolowy na skórę – jak działa i kiedy go stosować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Klucz do pięknej i gładkiej skóry? To regularna odnowa i złuszczanie zrogowaciałego naskórka. W skutecznej rewitalizacji skóry pomoże kwas glikolowy, pod warunkiem że dobierzemy odpowiednie kosmetyki, stężenie kwasu i zastosujemy go w prawidłowy sposób.

Czym jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy to organiczny związek chemiczny. Należy do kwasów alfa-hydroksykwasów (AHA). Występuje on naturalnie w niektórych roślinach, np. trzcinie cukrowej, winogronach, jabłkach. Kwas glikolowy ma on wiele cennych zastosowań w kosmetyce i medycynie estetycznej, ze względu na swoje doskonałe działanie pielęgnacyjne, złuszczające, nawilżające.

Kiedy warto włączyć kwas glikolowy do pielęgnacji?

Na co działa kwas glikolowy? Okazuje się, że jest on cennym składnikiem pielęgnacyjnym, który ma działanie nawilżające, rewitalizujące i odmładzające skórę. Jest on powszechnie stosowany w wielu rozmaitych problemach skórnych, typu:

  • nadmierne rogowacenie naskórka,
  • sucha i szorstka skóra,
  • trądzik młodzieńczy i wieku dorosłego,
  • blizny potrądzikowe,
  • przebarwienia skórne,
  • oznaki starzenia się skóry (jak zmarszczki, utrata jędrności,nierówny koloryt).

Jak działa kwas glikolowy na skórę?

Kwas glikolowy działa na skórę, przenikając do jej warstw i rozpuszczając wiązania międzykomórkowe. Tym sposobem kwas usuwa zrogowaciały naskórek i odsłania nową, świeżą i gładką skórę. Efekt w dużej mierze zależy od stężenia kwasu glikolowego i czasu jego działania na skórę. Warto wiedzieć, że im wyższe stężenie i dłuższy czas, tym głębsze złuszczanie i silniejsze efekty. W codziennej, domowej pielęgnacji skóry zaleca się stosować kwas o stężeniu 5-15%.

Warto wiedzieć, że kwas glikolowy nie tylko złuszcza skórę, ale także poprawia jej nawilżenie, wiąże wodę w naskórku, zapobiegając jej utracie. Tym samym poprawia elastyczność skóry. Zapewnia jej też odnowę. Kwas glikolowy stymuluje syntezę kolagenu i elastyny w skórze. To z kolei przyczynia się do jej ujędrnienia i zmniejszenia zmarszczek. Ma on też właściwości rozjaśniające: hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny. To sprawia, że kwas glikolowy jest doskonałą substancją redukującą przebarwienia skórne, np.  plamy starcze, piegi czy melasma.

Kiedy i jak stosować kwas glikolowy?

Kwas glikolowy możemy stosować w domu i w gabinecie kosmetycznym. Warto jednak pamiętać o odpowiednim stężeniu. Jak już wspomnieliśmy, w domu  można używać kosmetyków zawierających niskie stężenia kwasu glikolowego (od 5 do 15%). Istnieją specjalne kremy, żele, toniki, a nawet serum z kwasem glikolowym, idealne do domowej pielęgnacji skóry. serum. Wykazują one delikatne działanie złuszczające i nawilżające, a także poprawiają stan i wygląd skóry. W salonie beauty można poddać się zabiegom z wyższymi stężeniami kwasu glikolowego (od 20 do 70%). Idealnie nadają się do tego peelingi chemiczne, które mają silniejsze działanie złuszczające i odmładzające. Aczkolwiek wymagają one większej ostrożności podczas stosowania i wykwalifikowanej kosmetyczki. Pamiętajmy też, ze kwas glikolowy  trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta i nie należy go łączyć z innymi kwasami lub substancjami drażniącymi skórę. Dodatkowo,  po kuracji kwasem glikolowym, należy używać kremów z filtrem SPF co najmniej 30.

Zdjęcie: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

5 × pięć =

Rekomendowane
Jakie są symboliczne znaczenia i pozytywne właściwości topazu w biżuterii?
Jakie są symboliczne znaczenia i pozytywne właściwości topazu w biżuterii?
Odkryj świat znaczeń i dobroczynnych właściwości topazu, cenionego kamienia w biżuterii. Inspiracje, zastosowania i tradycje związane z topazem w jednym miejscu.
Hasyayoga, czyli joga śmiechu krok po kroku na poprawę nastroju!
Hasyayoga, czyli joga śmiechu krok po kroku na poprawę nastroju!
Joga uśmiechu, poza tym, że poprawia humor i samopoczucie, ma jeszcze szereg dobroczynnych właściwości dla samego organizmu. Jak ją praktykować?
Porady i techniki uprawy popularnych odmian konopi dla początkujących hodowców
Porady i techniki uprawy popularnych odmian konopi dla początkujących hodowców
Zanurz się w świat hodowli konopi, poznając nasze praktyczne wskazówki i techniki uprawy popularnych odmian. Idealne dla nowych hodowców poszukujących sukcesu w uprawie konopi.
Ostatnie wpisy