Lato i wakacyjne wyjazdy zbliżają się wielkimi krokami. Jak przygotować naszą skórę do opalania, aby ustrzec się przed oparzeniami i zachować opaleniznę na długi czas?
Pierwszy etap to eksfoliacja, czyli pozbycie się zrogowaciałego naskórka z całego ciała. W przeciwnym wypadku skóra może się nierównomiernie opalić, czego efektem będą nieestetyczne plamy. W tym celu wykonujemy peeling ciała. Optymalna częstotliwość to złuszczanie robione 2 razy w tygodniu przez okres 2 tygodni.
Posiadaczki skóry naczynkowej oraz z tendencją do reakcji alergicznych mogą wykonywać łagodny peeling groomage. Kobiety, które nie mają problemów ze skórą, mogą sięgnąć po peeling cukrowy lub solny. Jak jeszcze przygotować swoją skórę do opalania? Gdy pozbędziemy się martwego naskórka, trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Dlaczego jest to tak ważne? Przesuszona skóra nierównomiernie się opala. Warto także zdawać sobie sprawę, że promienie słoneczne są w stanie skutecznie ją przesuszyć, przyczyniając się w ten sposób do uszkodzenia płaszcza lipidowego.
Jak odpowiednio nawilżyć skórę przed wakacyjnym opalaniem? Do tego celu można wykorzystać zarówno balsam, jak i olejek. Najważniejsze jest tutaj to, by nawilżenie było dwuetapowe. Pierwszy etap to uzupełnianie niedoborów nawilżenia, które można uzyskać z pomocą kosmetyków zawierających w składzie pantenol, alantoinę, aloes czy kwas hialuronowy. Drugi etap polega na zabezpieczeniu ubytków w płaszczu hydrolipidowym. By tego uniknąć, należy sięgnąć po emolienty takie jak masło kakaowe, masło shea, olej kokosowy czy olej z pestek winogron.
Przed opalaniem warto zadbać także o depilację ciała. To gwarancja komfortowego samopoczucia na plaży. Uwaga! Kobiety, które w ostatnim czasie wykonywały depilację laserową, przez pewien czas nie powinny wystawiać swojej skóry na słońce. Najważniejszy element przygotowań do relaksu na słońcu to zaopatrzenie się w odpowiednio dopasowane kosmetyki przeciwsłoneczne. Godne polecenia są w szczególności te, które w składzie zawierają filtry zarówno mineralne, jak i chemiczne. Wybierając krem z filtrem, trzeba pamiętać, aby gwarantował ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB.
Jak należy używać kremu z filtrem? Powinno się go aplikować ok. 15 minut przed wyjściem na słońce. Posiadaczki bardzo jasnej karnacji powinny wybierać kosmetyki z filtrem SPF 50. Na słońcu nie powinny przebywać dłużej niż 20 minut. Aby opalanie było w pełni bezpieczne, należy unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem w godzinach 11:00 – 15:00. Z czasem można stopniowo wydłużać czas opalania i redukować filtr przeciwsłoneczny. Najpierw warto wypróbować SPF 30. Jeżeli okaże się, że skóra dobrze reaguje na słońce, bez obaw można sięgnąć po filtr SPF 15.
Krem do opalania należy średnio co 2 godziny, dlatego, że na skutek działania słońca zawarte w kosmetyku filtry przestają działań. Aplikację tego typu produktu powinno się powtarzać po każdym wyjściu z wody.
Jakie kosmetyki poza kremami do opalania warto spakować do torby na plażę? Zastosowania nie znajdą tu produkty zawierające w składzie alkohol. Mogą wywoływać przebarwienia skóry. Warto postawić na naturalny dezodorant lub antyperspirant pozbawiony substancji barwiących. Chcąc wyrównać koloryt skóry na twarzy podczas relaksu na słońcu, warto użyć kremu BB z filtrem UVA i UVB powyżej SPF 30. Ważnym elementem przygotowań do opalania jest także odpowiednia dieta. Przed wakacyjnym wyjazdem warto ją uzupełnić o antyoksydanty, na przykład pod postacią owoców i zielonych warzyw.