Wizyta w łaźni tureckiej to obowiązkowy punkt wycieczki do Turcji dla każdego zapalonego turysty. Hammam, czyli turecka nazwa tego miejsca, wiąże się ze specjalnym rytuałem, niezmiennym już od setek lat. W jaki sposób przygotować się do wizyty w tym miejscu?
Hammam to miejsce na kształt znanej nam sauny, choć nietrudno dostrzec pewne różnice. Udanie się do łaźni tureckiej wiąże się z przejściem całego rytuału: seansu w saunie, zimnego prysznica, masażu rękawicami w marmurowej łaźni, mycia skóry specjalnym mydłem i masażu całego ciała.
Poszczególne elementy mogą się nieznacznie różnić w zależności od łaźni, warto więc wcześniej zapoznać się z ofertą miejsca, do którego się wybieramy. Na wizytę w łaźni tureckiej trzeba zarezerwować ok. 2 godzin. W zamian otrzymujemy porządny relaks, odprężenie i niezapomniane wrażenia.
Cały rytuał hammam rozpoczyna się od zdjęcia ubrania. Mężczyźni powinni obwiązać się specjalnymi chustami hammam, utkanymi ręcznie z bawełny, bez domieszek żadnych innych tkanin. Materiał ten jest niezwykle chłonny i szybkoschnący. Ozdobiony jest charakterystycznymi frędzlami i pasiastym wzorem.
Kobiety natomiast mogą korzystać z łaźni całkowicie nago. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by odbyć turecką praktykę w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym lub, w przypadku mężczyzn, w szortach. Na stopy trzeba włożyć plastikowe klapki, które są w wyposażeniu każdej łaźni tureckiej.
Po przebraniu się czeka nas wizyta w bogato zdobionych, marmurowych pomieszczeniach z podgrzewanymi podłogami i kamiennymi ławami, zwanymi grobek tasi. Czas, jaki należy spędzić w saunie, jest dokładnie określony w rytuale, jednak jeśli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do przebywania w wysokich temperaturach i w wysokiej wilgotności, seans można skrócić, w zależności od swoich potrzeb.
Jeśli poczujemy się słabo, należy jak najszybciej udać się do chłodniejszego pomieszczenia. Celem seansu w saunie jest wyciszenie i rozluźnienie mięśni.
Kolejnym etapem rytuału, po wizycie w saunie, jest kąpiel. Pracownik łaźni zabiera nas do pomieszczenia, w którym możemy zanurzyć się w wodzie. Następnie jesteśmy myci mydłem i szorstką lnianą rękawicą. W ten sposób poprawiamy krążenie krwi, a także pozbywamy się martwego naskórka. Jeżeli chcemy umyć się samodzielnie – rytuał będzie wyglądał nieco inaczej. Będziemy musieli udać się do basenów z ciepłą i zimną wodą i polewać się nią za pomocą wiader lub innych mniejszych naczyń.
Masaż hammam można podzielić na dwa rodzaje: wykonywany na sucho i wykonywany na mokro. Ten drugi wykonywany jest przy pomocy aromatycznych olejków, np. arganowego, więc zapewnia niezapomniane doznania aromaterapeutyczne. Oprócz tego odżywia i nawilża naszą skórę.
Masaż pobudza organizm do wydzielania endorfin, odpręża i wycisza. Jeżeli na co dzień jesteśmy narażeni na stres i przemęczenie, taki rytuał idealnie zregeneruje nasz organizm, zmniejszy napięcie nerwowe oraz pozostawi mięśnie i ciało całkowicie rozluźnione. Po zakończeniu masażu należy udać się do pomieszczenia, w którym ponownie polejemy nasze ciało wodą. Na tym zakończymy cały rytuał hammam i będziemy mogli udać się do przebieralni.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com