Wykonywanie makijażu to rutyna milionów kobiet na całym świecie. Służy on podkreślaniu swojego piękna i pozwala ukryć niedoskonałości. Niestety pędzle często są siedliskiem wielu bakterii, co może zaostrzać zmiany trądzikowe lub powodować inne infekcje skóry. Aby się przed tym chronić, wystarczy regularnie i prawidłowo czyścić akcesoria, których używasz. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jak czyścić pędzle do makijażu.
Dokładne mycie i dezynfekowanie pędzli oraz innych akcesoriów powinno być tak samo naturalne, jak wykonywanie samego makijażu. To przede wszystkim prosty sposób, aby poprawić stan swojej cery, co jednocześnie przełoży się na piękny wygląd całej twarzy. Każdorazowo po nałożeniu podkładu, różu, rozświetlacza czy innych produktów na pędzlu pozostaje część kosmetyku wraz z wydzielanym przez skórę sebum, czy zanieczyszczeniami z powierzchni naskórka.
Choć nie widać tego gołym okiem to właśnie fluidy oraz pozostałe formuły bazujące na wodzie i fazie tłustej stanowią doskonałe miejsce do rozwoju bakterii, roztoczy. Przy wykonywaniu kolejnego makijażu przenosimy te wszystkie mikroorganizmy na skórę. To zazwyczaj tylko kwestia czasu, żeby na twarzy pojawiły się wypryski spowodowane zapchanymi lub zwyczajnie zainfekowanymi porami. Pędzle pomogą wykonać nie tylko piękny, ale rzeczywiście poprawiający stan cery makijaż.
Powoli i uważne mycie pędzli pomoże nie zgubić pojedynczych włosów. Przez to ryzyko wszystko należy wykonywać powoli i z dużą cierpliwością. Na powierzchnię pędzla najpierw trzeba wylać szampon lub namydlić go w mydle. Następnie zataczać kółka na swoich dłoniach. W trakcie można oczywiście zrobić przerwę, aby opłukać lub zwilżyć pędzel. Potem można powtórzyć proces, aż wylatująca spod pędzla lub gąbki woda będzie bezbarwna. Następnie akcesoria należy ułożyć, powycierać ręcznikiem. Suszyć można w przewiewnym pomieszczeniu, wystarczy, jeżeli przestrzeń będzie odpowiednio dostosowana.
Mycie pędzli nie wymaga zbyt wielu dodatków. Po pierwsze, zawsze należy używać lekko ciepłej (niewrzącej czy bardzo gorącej) wody. Dzięki podwyższonej temperaturze łatwiej będzie usunąć brud z każdego włosa pędzla. W domowych warunkach najlepszym detergentem będzie zwykłe, szare, hipoalergiczne mydło. Alternatywnym rozwiązaniem jest bardzo delikatny szampon dla dzieci. Innym rozwiązaniem są specjalne preparaty z profesjonalnych sklepów i drogerii, które rozpuszczają tłuszcz i inne zanieczyszczenia.
Przy codziennym używaniu pędzli do makijażu, powinno się je czyścić co najmniej 2-3 razy w tygodniu. W dni, kiedy nie myje się akcesoriów, warto spryskać je preparatem antybakteryjnym. To właśnie przez taką częstotliwość, warto mieć ewentualny zamiennik najczęściej używanego pędzla. W trakcie, jeżeli pierwotny model będzie wyjątkowo długo schnąć, to nie trzeba się będzie martwić o to, czym nałożyć podkład lub puder. Regularne mycie pędzli pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny, dzięki czemu codzienne makijaże będą coraz ładniejsze.
Mycie pędzli do makijażu oraz pozostałych akcesoriów takich jak gąbki to podstawa. Każda osoba, która chce dbać o zdrowy wygląd swojej cery, powinna zadbać o ich regularne czyszczenie. Makijaż na zdrowej skórze zdecydowanie mniej się roluje, dłużej się trzyma i generalnie poprawia wygląd. Cera z zanieczyszczeniami, infekcjami i rozszerzonymi porami z położonym podkładem i korektorem może wydawać się znacznie starsza, szorstka i poszarzałą.
W takim przypadku produkty częściej tworzą nieestetyczny efekt maski i dużo szybciej same się wycierają w ciągu dnia. Warto pamiętać, że wykonywanie makijażu brudnymi pędzlami da o sobie znać. Bardzo często pojawiają się w związku z tym wypryski w okolicach kości policzkowych, które świadczą o problemie. Zamiast myć pędzle codziennie można także odkażać je specjalnym preparatem przeciwbakteryjnym dostępnym w aptece. Taka pielęgnacja zajmie jedynie kilka sekund, a może przynieść spektakularne efekty.