To zabieg niezwykle skuteczny i przynoszący trwałe rezultaty. Tuż po wykonaniu peelingu cera staje się przyjemnie gładka oraz miła w dotyku, w ten sposób także pozbywamy się suchych, odstających skórek.
Jednak systematyczne peelingi przynoszą znacznie lepsze efekty: cera staje się promienna, ma wyrównany koloryt, zostają zredukowane zmiany trądzikowe a także dochodzi do pobudzenia odnowy naskórka i jego rewitalizacji, czego efektem jest skóra bardziej jędrna i elastyczna.
Złuszczanie powierzchni skóry możemy podzielić na dwie grupy- peelingów mechanicznych i chemicznych.
Najczęściej spotykanymi rodzajami peelingów mechanicznych są te z drobinkami: grubo- oraz drobnoziarniste. Wielkość drobinek należy dobrać w zależności od preferencji i potrzeb naszej skóry – w większości przypadków cery lepiej oddziałują na peelingi drobnoziarniste a gruboziarniste lepiej pozostawić do złuszczania naskórka w obrębie ciała.
W gabinetach kosmetycznych zabiegami polegającymi na mechanicznym złuszczaniu naskórka są mikrodermabrazja (złuszczanie naskórka następuje pod wpływem przeciągania po powierzchni skóry głowicy z końcówką zakończoną korundem lub diamentem), oxybrazja (złuszczenie następuje pod wpływem kontaktu ze skórą silnego strumienia powietrza) oraz peeling kawitacyjny (martwe komórki naskórka zostają usunięte dzięki ultradźwiękom).
Natomiast peelingami chemicznymi są substancje rozpuszczające komórki naskórka (peelingi enzymatyczne) oraz substancje rozpuszczające wiązania pomiędzy komórkami naskórka (eksfoliacja kwasami). Peelingi enzymatyczne są najdelikatniejszym rodzajem peelingu i są polecane nawet dla najbardziej wrażliwych oraz alergicznych cer. Natomiast peelingi chemiczne (zarówno enzymatyczne jak i kwasowe) są polecane głównie w terapii cer problematycznych, by nie roznosić bakterii ze zmian trądzikowych ale także w celu rewitalizacji cery dojrzałej czy rozjaśniania przebarwień.
Decydując się na złuszczanie kwasami należy zachować szczególną ostrożność – są to substancje wyjątkowo szybko oddziałujące na skórę i nieostrożne lub zbyt częste ich stosowanie może podrażnić skórę a tym samym przyczynić się do pogorszenia jej stanu. Rozpoczynając swoją przygodę z eksfoliacją kwasami warto poddać się serii zabiegów gabinetowych – kosmetolog lub dermatolog dobierze odpowiedni kwas oraz jego stężenie w zależności od problemu i kondycji naszej skóry. Bardzo istotny jest także czas pozostawania kwasu na skórze a także jego późniejsza neutralizacja, które umożliwiają uzyskanie pożądanych rezultatów. Po zakończeniu pełnej kuracji łatwiej jest samodzielnie podjąć się stosowania kosmetyków z kwasami i tym samym oceniać, czy skóra prawidłowo na nie oddziałuje.
Wybierając kosmetyk z kwasem warto wybierać preparaty, które nie pozostają na skórze – kremy z kwasami mogą mieć nieprzewidywalne działanie, ponieważ kwas pozostawiony na skórze- nawet w niewielkim stężeniu – oddziałuje na nią przez cały dzień, co stwarza duże ryzyko podrażnień, nadreaktywności cery a także nasilenia jej procesów obronnych tym wzmożenie wydzielania łojotoku a tym samym – nasilenie zmian trądzikowych.
Dobrym rozwiązaniem są żele przeznaczone do mycia twarzy z dodatkiem kwasów, ponieważ skóra ma styczność z kwasem jedynie przez kilka chwil. Mimo tak krótkiego kontaktu – ale codziennego – jesteśmy w stanie uzyskać maksimum efektów, ponieważ w przypadku złuszczania bardziej liczy się systematyczność niż siła działania.