Uważaj na popularne olejowanie twarzy. Może Ci zaszkodzić
Twarz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uważaj na popularne olejowanie twarzy. Może Ci zaszkodzić

Każdy, kto choć trochę interesuje się pielęgnacją cery, na pewno słyszał o tak popularnym teraz olejowaniu twarzy i jego zbawiennych rezultatach. Pojawia się jednak pytanie: czy olejowanie twarzy jest  odpowiednie dla każdego? 

Przez olejowanie twarzy rozumie się korzystanie z różnego rodzajów olejów w pielęgnacji twarzy. Zabieg taki można wykonać małym kosztem w domowym zaciszu: ceny olejów, których możemy użyć do pielęgnacji, wahają się od kilku do kilkunastu złotych, a niektóre z nich często już posiadamy gdzieś w domowych zapasach, jak na przykład oliwa z oliwek.

Opinie o olejowaniu z reguły są pozytywne. Nic dziwnego: regenerują one cerę i odżywiają ją, a przy odpowiednim wyborze oleju pomagają także w walce z niedoskonałościami. O ile olejowanie twarzy generalnie jest oceniane pozytywnie i większość osób praktykujących je twierdzi zgodnie, że oleje potrafią wpływać na stan cery zbawiennie, musimy pamiętać, że przy ich pomocy możemy wyrządzić sobie również krzywdę.

Czy olejowanie twarzy szkodzi?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Nie można stwierdzić jednoznacznie, że korzystanie z olejów przy pielęgnacji cery jest dla niej szkodliwe. To, o czym musimy pamiętać, to aby stosować olej odpowiedni nie tylko dla naszych potrzeb, ale także rodzaju i stanu skóry.

Jak więc stosować oleje na twarz tak, aby sobie nie zaszkodzić? Przede wszystkim, musimy poznać swoją cerę, wiedzieć, co jej szkodzi, jakich produktów na co dzień unikamy, jakie problemy z cerą nam towarzyszą. Dermatolodzy przestrzegają przede wszystkim przed korzystaniem z olejowania, kiedy nasza cera jest trądzikowa bądź skłonna do wyprysków. 

Choć w internecie spotkamy się z wieloma opiniami i historiami, jakoby to oleje miały wyleczyć trądzik, musimy zważyć na to, jakie inne zabiegi czy produkty takiemu olejowaniu towarzyszą. Specjaliści zwracają uwagę na podstawowy fakt, mianowicie: oleje tworzą na twarzy tłusty film, który zatyka ujścia gruczołów łojowych, przyczyniając się więc jednoznacznie do „zapychania” skóry. 

Olejowanie twarzy nie sprawdzi się także przy cerze bardzo wrażliwej i delikatnej. Przede wszystkim dlatego, że cera taka jest skłonna do alergii: substancje zawarte w olejach często mogą działać drażniąco, nie wspominając o tym, że do części z nich dodawane są substancje zapachowe, które mogą uczulać co wrażliwsze osoby.

Przeczytaj też jak przygotować skórę pod makijaż!

Jak stosować oleje?

Jak jednak stosować oleje, kiedy nasza cera nie zalicza się do specjalnie wrażliwych i trądzikowych, a olejowanie wydaje nam się kuszącą opcją? Najlepiej w niewielkich ilościach i w połączeniu z dobrym kremem nawilżającym. Nie nakładajmy olejku na suchą cerę, a na krem właśnie – w ten sposób zapewnimy cerze dobre nawilżenie. Unikajmy wspomnianych perfumowanych i zapachowych olejków. Nie stosujmy także olejów rafinowanych – ich pozytywne właściwości są znikome.

Pamiętajmy, że nie każdy olej ma takie same właściwości. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie typu oleju do rodzaju naszej cery. Tak więc do cery tłustej poleca się olej z czarnuszki, olej jojoba, olej lniany i konopny. Cera sucha zdecydowanie lepiej zareaguje na olej arganowy, olej z pestek moreli czy olej z awokado. Przy cerze mieszanej sprawdzi się olej z jojoba i oleje z pestek malin lub winogron.

Zdjęcie główne: Ron Lach/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

13 − jedenaście =

Rekomendowane
Jakie narzędzia i akcesoria kosmetyczne są niezbędne w studiu?
Jakie narzędzia i akcesoria kosmetyczne są niezbędne w studiu?
Studia kosmetyczne oferują szeroki zakres usług, począwszy od zabiegów pielęgnacyjnych, a skończywszy na stylizacji paznokci czy zabiegach na ciało. Aby zapewnić klientkom profesjonalne usługi, studia kosmetyczne muszą zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria kosmetyczne. Warto więc zastanowić się, jakie narzędzia są niezbędne i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Zaskórniki otwarte – jak je usunąć? Sprawdź sposoby, które naprawdę działają!
Zaskórniki otwarte – jak je usunąć? Sprawdź sposoby, które naprawdę działają!
Jak powstają zaskórniki otwarte i jak je najlepiej usunąć? Podpowiadamy.
Marzysz o oryginalnym wystroju? Postaw na elegancki beton
Marzysz o oryginalnym wystroju? Postaw na elegancki beton
Zainspiruj się naszymi wskazówkami i wnieś do swojego domu odrobinę surowego uroku betonu.
Ostatnie wpisy