Kto może skorzystać z teleporady?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kto może skorzystać z teleporady?

Artykuł sponsorowany

Według obowiązujących zasad lekarz nie może narzucić nam porady lekarskiej w formie teleporady. Pacjent ma prawo sam zdecydować, jaka wizyta bardziej mu odpowiada. Warto przy tym jednak pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach e-konsultacja będzie wystarczająca.

W dobie rozwoju narzędzi technologicznych oraz przenoszenia właściwie każdej sfery życia do internetu coraz popularniejsze stają się również wizyty lekarskie w formie zdalnej. Nie da się ukryć, że jest to wygodna alternatywa dla osób pracujących czy wychowujących małe dzieci, a także osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i starszych. W jakich przypadkach możemy skorzystać z teleporady, a w jakich lepsza okaże się bezpośrednia wizyta w gabinecie?

Zasady korzystania z porad lekarskich

Jak możemy przeczytać na portalu pacjent.gov.pl, lekarz nie może odmówić nam bezpośredniej wizyty, gdy:

  • nie wyrażamy zgody na teleporadę (lub nasz opiekun nie wyraża takiej zgody),
  • cierpimy na przewlekłą chorobę,
  • istnieje podejrzenie choroby nowotworowej,
  • nasz dziecko nie ukończyło 6. roku życia,
  • mamy pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, których wskazaliśmy w deklaracji wyboru.

Ponadto jeśli lekarz odmawia przyjęcia nas bezpośrednio w placówce, możemy zgłosić taką sytuację, dzwoniąc na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta (800 190 590).

W jakich sytuacjach teleporada będzie dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewamy u siebie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Skorzystanie z konsultacji zdalnej jest również wystarczające, gdy:

  • potrzebujemy recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia, a lekarz ma naszą dokumentację medyczną,
  • potrzebujemy zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację poprzedniego zlecenia, a lekarz ma naszą dokumentację medyczną,
  • potrzebujemy zaświadczenia o stanie zdrowia.

Teleporada jest pełnoprawną wizytą lekarską, podczas której możemy otrzymać zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę czy e-skierowanie. Jeśli nasz stan zdrowia będzie tego wymagał, lekarz może zasugerować bezpośrednią wizytę w przychodni lub kontakt z pogotowiem ratunkowym.

Zasady umawiania i udzielania e-konsultacji znajdziemy na stronie internetowej naszej placówki medycznej. Placówka lecznicza podstawowej opieki zdrowotnej ma także obowiązek informować o warunkach udzielania teleporad w formie telefonicznej. Wizytę lekarską możemy zrealizować zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w ramach prywatnych abonamentów medycznych. Jeśli nie korzystamy z prywatnych usług, a na wizytę w państwowej placówce musielibyśmy długo czekać, mamy możliwość umówienia teleporady w serwisach medycznych, które stworzono z myślą o przeprowadzaniu konsultacji lekarskich w formie zdalnej. Do tego typu systemów należą między innymi portale L4.pl czy Receptomat.pl.

Fot.: Jonas Leupe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

cztery × pięć =

Rekomendowane
One Move Liquid Eyeliner – poznaj nowość od <strong><em>Inglot!</em></strong>
One Move Liquid Eyeliner – poznaj nowość od Inglot!
Poznaj nosowość od firmy Inglot - One Move Liquid Eyeliner!
Trendy w koloryzacji 2021. Te odcienie będą modne jesienią!
Trendy w koloryzacji 2021. Te odcienie będą modne jesienią!
Metamorfoza koloru włosów na jesień – podpowiadamy, jaki odcień wybrać!
<strong>7 zabiegów</strong>, które warto wykonać jesienią!
7 zabiegów, które warto wykonać jesienią!
Jesień to idealny czas na zabiegi pielęgnacyjne! Poznaj 7 najlepszych!
Ostatnie wpisy