Latem skóra narażona jest na działanie promieni słonecznych, co wyklucza niektóre zabiegi kosmetyczne. Czy wiesz jakie?
Skóra, na której wykonywane są różnego rodzaju zabiegi jest przeważnie podrażniona i tkliwa, co potęguje działanie promieni słonecznych. Konsekwencją tego mogą być poważne powikłania, takie jak oparzenia słoneczne, czy ciężkie do usunięcia przebarwienia. Oto lista zabiegów, których należy unikać latem.
Zabiegi te mają na celu złuszczenie naskórka. Chodzi głównie o martwe, zrogowaciałe warstwy. Skóra po takim zabiegu jest zaczerwieniona i podrażniona. Potrzeba kilku dni, aby w pełni się zagoiła. Co najważniejsze, twarz nie powinna być wystawiana na działanie promieni UV przez przynajmniej 4 tygodnie.
Osoby, które nie zastosują się do zaleceń lekarza, muszą liczyć się z możliwością wystąpienia podrażnień i poparzeń. Przez dłuższy czas po wykonaniu zabiegu należy stosować krem z filtrem – minimum 30 SPF.
Nie polecane jest wykonywania zabiegów z użyciem kwasu pirogonowego, glikolowego oraz retinolu, a należą do nich przede wszystkim peelingi chemiczne.
Skóra po działaniu kwasu jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju przebarwienia, które ciężko wyleczyć. Najlepiej wykonywać tego typu peelingi w okresie jesienno-zimowym. Oczywiście w towarzystwie mocnych kremów z filtrem.
Na całe szczęście istnieje cała gama delikatnych zabiegów złuszczających, które z powodzeniem wykonać można latem. Oto kilka z nich:
Dzięki zabiegom laserowym można wykonywać obecnie wiele różnych zabiegów. Należą do nich:
Po wykonaniu każdego z tych zabiegów należy unikać słońca przez co najmniej 4 tygodnie. Dlaczego? Ponieważ światło lasera wychwytuje melaninę przy zabiegach na przebarwienia oraz hemoglobinę w przypadku naczynek. Narażenie skóry na działanie promieni UV skutkować może rozległymi przebarwieniami.
Jeśli chodzi o depilacje, najlepsze efekty można uzyskać, wykonując ten zabieg, gdy skóra jest jasna, a włosy ciemne. Przy opalonej skórze nie ma co liczyć na zadowalające efekty.
Na czym polega krioterapia? Wierzchnie warstwy skóry traktuje się suchym lodem. Zabieg ten pozwala na pozbycie się brodawek, nieestetycznych blizn oraz zmian trądzikowych. Mrożony suchy lód powoduje na skórze rozległe zaczerwienienia i podrażnienia, dlatego powinno się unikać ekspozycji na słońce. Kontakt z promieniami UV może te objawy nasilić, dlatego jest bezwzględnie zabroniony.
Naskórek, który poddany został zabiegowi krioterapii, jest bardzo wrażliwy i delikatny, dlatego wystawienie go na działanie promieni UV może powodować pieczenie, swędzenie, a nawet poważne reakcje alergiczne. Dla własnego komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa, zabiegi z użyciem ciekłego azotu należy wykonywać jesienią lub zimą.
Zabiegi upiększające, np. różnego rodzaju liftingi też nie są wskazane latem. Najlepiej te bardziej inwazyjne pozostawić na okres, kiedy skórę osłania nie tylko krem, czy podkład, ale także ubranie.
Zdjęcie główne: Kimia Zarifi/unsplash.com