Jak pielęgnować skórę atopową?
Ciało
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak pielęgnować skórę atopową?

Cera atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji i troski. Jakie kosmetyki wybierać, by ukoić skórę atopową? Jak o nią prawidłowo zadbać?

Osoby z cerą atopową cierpią na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to dolegliwość, która ma podłoże alergiczne, a jej objawy to zmiany na skórze takie jak np. suchość, zaczerwienienie, swędzenie czy wykwity. Jeżeli zmagasz się z takimi problemami, powinnaś zapewnić swojej cerze odpowiednią pielęgnację, która ułatwi leczenie i sprawi, że dyskomfort związany ze zmianami atopowymi znacznie się zmniejszy. O czym pamiętać, pielęgnując skórę atopową?

Cera atopowa – jak wygląda?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną, która wywołuje nie tylko zmiany skórne, ale może też prowadzić do zmian ogólnoustrojowych (np. do przewlekłego nieżytu nosa lub astmy). Osoby, które mają cerę atopową, skarżą się na nawracające zmiany skórne, które są nie tylko mało estetyczne, ale towarzyszy im także duży dyskomfort. Zwykle remisja, czyli cofanie się objawów, atopowego zapalenia skóry ma miejsce latem. Natomiast zimą objawy często zaostrzają się, a to ze względu na takie czynniki jak niska temperatura, wiatr czy suche powietrze w pomieszczeniach. Objawami cery atopowej są: suchość, łuszczenie, czerwone wykwity tworzące rozległe plamy, swędzenie, świąd (który nasila się szczególnie po spoceniu) oraz zmiany skórne występujące w zgięciach kolan i łokci (w przypadku starszych dzieci i dorosłych) i na kończynach, twarzy, a także tułowiu (w przypadku niemowląt).

Przyczyny zmian atopowych na skórze

Przyczyną zmian atopowych jest atopowe zapalenie skóry, które z kolei może wynikać z kilku czynników. Skłonność do AZS jest w znacznej mierze uwarunkowana genetycznie, jednak na występowanie zmian skórnych mają wpływ również alergeny, a w szczególności roztocze oraz pyłki, a także nadmierna higiena, część pokarmów i napojów (np. mleko i jego przetwory, jaja, pieczywo pszenne, cytrusy, kawa, herbata, żywność przetworzona) oraz czynniki atmosferyczne. Warto wiedzieć, że w przypadku atopowego zapalenia skóry, ważny jest także odpowiedni dobór ubrań. Powinny być one przewiewne, najlepiej bawełniane i niezbyt obcisłe. Na przykład odzież wełniana może silnie podrażnić skórę.

Czego potrzebuje skóra atopowa?

Pielęgnując skórę atopową, należy skupić się na redukcji wykwitów, ale nie tylko. Bardzo istotna jest również ochrona cienkiej oraz delikatnej skóry. Pielęgnacja cery atopowej powinna opierać się nie tylko na odpowiednich kosmetykach, ale też na unikaniu czynników drażniących i pokarmów, które mogą znacznie nasilić objawy. Właściwie dobrana dieta jest ważna, tak samo jak unikanie zanieczyszczonego powietrza. Warto także unikać szorstkich gąbek oraz ręczników, które niepotrzebnie podrażnią skórę atopową.

Kosmetyki dla cery atopowej

Kosmetyki dla cery atopowej powinny być dobrane starannie. Powinny intensywnie nawilżać skórę, co przyniesie ulgę w swędzeniu, a także zawierać emolienty, które stworzą barierę chroniącą przed utratą wilgoci oraz zabezpieczą warstwę lipidową naskórka. Emolienty świetnie się wchłaniają i gwarantują skórze odpowiedni przepływ powietrza. Kremy, mleczka czy balsamy dla cery atopowej zdecydowanie nie powinny być zbyt tłuste. Zamiast tego powinny ułatwiać regenerację naskórka i dawać ukojenie podrażnionej skórze. Istotne są także środki myjące, które powinny mieć odpowiednie pH – wszystko po to, by nie zaburzyć naturalnej bariery ochronnej skóry. Wybierając kosmetyki, najlepiej sięgać po środki, które są przeznaczone dla cery atopowej. Niech będą delikatne, pozbawione sztucznych barwników, dodatków i związków zapachowych. Silnie pieniące mydła i płyny zwykle nie są najlepszym wyborem. Pamiętaj, aby zawsze przed zakupem sprawdzić skład produktu i nie wybierać kosmetyków, które przesuszą i ściągną skórę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

14 + 9 =

Rekomendowane
Sztuka makijażu: jak krok po kroku wykonać idealny makijaż wieczorowy
Sztuka makijażu: jak krok po kroku wykonać idealny makijaż wieczorowy
Makijaż wieczorowy to jedna z największych sztuk w świecie kosmetyki. Wymaga precyzji, umiejętności i wyczucia stylu. W tym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak wykonać idealny makijaż wieczorowy, który będzie podkreślał nasze naturalne piękno i pozwoli nam czuć się wyjątkowo w każdej sytuacji.
<strong>Opadające kąciki ust</strong>. Jak je podnieść?
Opadające kąciki ust. Jak je podnieść?
Te zabiegi medycyny estetycznej pomogą Ci zniwelować problem opadających kącików. Sprawdź, czym się różnią!
Perfumy na wieczór – czym kierować się w wyborze?
Perfumy na wieczór – czym kierować się w wyborze?
Jakie perfumy wybrać na wieczorne spotkania i czym kierować się przy tym ważnym wyborze?
Ostatnie wpisy