Wykonując makijaż oka, należy wziąć pod uwagę nie tylko kolor tęczówki, typ urody, indywidualne preferencje czy panujące aktualnie trendy. Niemniej istotną kwestią jest kształt oka. Odpowiednio dopasowany make-up jest w stanie skutecznie podkreślić spojrzenie, otworzyć optycznie oko i zamaskować niedoskonałości.
O czym warto pamiętać, wykonując makijaż oka? Jasne cienie do powiek są w stanie skutecznie rozjaśnić spojrzenie, a ciemne – nadać oczom głębi. Ostre, cienkie kreski podkreślą kształt oczu. Rozcierając cienie czy kredkę, można uzyskać subtelny efekt.
Jak dopasować makijaż do kształtu oka? Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek. W najlepszej sytuacji są kobiety mające oczy w kształcie migdała. Korzystnie prezentują się w każdym makijażu. Nie ma tu konieczności stosowania specjalnych trików makijażowych.
Jeżeli chodzi o wąskie oczy, można wykonać efektowny makijaż typu smoky eye. Jak robi się go krok po kroku? Najpierw wychodzimy cieniem nad zagięcie powieki, dobrze rozcierając go nad okiem. Nakładamy matowy, ciemniejszy cień. Aplikujemy go również w wewnętrznym kąciku, szczególną uwagę zwracając na to, aby się nie osypywał. Do wykonywania przydymionego oka najlepiej używać cieni w odcieniach brązu, granatu, szarości oraz czerni.
Posiadaczki okrągłych oczu powinny się skupić na ich optycznym wyciągnięciu w poziomie. Najpierw aplikujemy jasny cień na wewnętrzną część górnej powieki, aż do nasady brwi. Nieco ciemniejszy produkt nakładamy w załamaniu oka, tworząc lekką kreskę, która będzie się rozmywać w stronę zewnętrznego kącika. Nakładamy ciemniejszy cień na zewnętrzną część powieki, rozcierając go na bok i ku górze. Make-up wykańczamy przy pomocy kreski zaczynającej się za środkiem górnej powieki. Skupić należy się na tym, aby jej koniec był lekko uniesiony i nieco grubszy. Kobiety o okrągłych oczach powinny długich kresek na górnej powiece oraz perłowych cieni.
W jaki sposób powinno się malować oczy szeroko rozstawione? Najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie matowego, cielistego cienia na górną powiekę, a następnie pokrycie ciemniejszym kosmetykiem zewnętrznej części powieki w taki sposób, aby nie wychodzić poza kącik oka. Na załamanie górnej powieki nakładamy czarny lub grafitowy cień, mocno rozcierając go do wewnętrznego kącika. W przypadku szeroko rozstawionych oczu należy unikać podkreślania zewnętrznej części powieki. Zastosowania nie znajdą tu także perłowe cienie.
Jasne cienie należy tutaj aplikować na wewnętrzne kąciki powieki, ciemne – na zewnętrzne. Chcąc optycznie wydłużyć oczy i sprawić, że będą one wyglądały na szerzej rozstawione, wystarczy pociągnąć cień poza zewnętrzny kącik oka. Kreskę na górnej oraz dolnej powiece należy wykonać od połowy oka, wyciągając ją za zewnętrzny kącik.
Na opadające powieki warto nakładać jasne cienie na centralną część powieki. Ciemny kosmetyk aplikujemy wzdłuż załamania górnej powieki, tak aby był on delikatnie ścięty w zewnętrznym kąciku i uniesiony ku górze. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj także rozjaśnienie i rozświetlenie łuku pod brwiami. Taki zabieg sprawi, że będzie wyglądał na lżejszy.
Jeżeli problemem są opadające kąciki, makijaż oka należy rozpocząć od nałożenia jasnego cienia na łuk brwiowy i wewnętrzną część powieki. Ciemny kosmetyk aplikujemy od połowy długości oka, rozcierając go ku górze, przy kąciku zewnętrznym. Następnie rysujemy kreskę do ⅔ długości oka i wyciągamy ją ku skroniom.