Artykuł sponsorowany
Po uzyskaniu e-recepty przychodzi następny etap – odbiór leku w aptece. Być może z przyczyn finansowych, zdrowotnych lub innych powodów nie można udać się do apteki od razu. Nie oznacza to jednak, że po jednym dniu przepada możliwość zrealizowania e-recepty. Warto dowiedzieć się, kiedy wygasa ważność recepty online i co zrobić, kiedy to się stanie.
E recepta to alternatywa dla papierowej recepty, funkcjonująca obowiązkowo w Polsce już od kilku lat. Taka recepta może zostać wystawiona u dowolnego lekarza specjalisty w każdej przychodni w kraju. Podczas wizyty lekarskiej można otrzymać od lekarza e-receptę w formie druku, jednak jednocześnie jest automatycznie wpisywana w system. Można ją zobaczyć na Internetowym Koncie Pacjenta. Na e-recepcie zostały zawarte najistotniejsze informacje, takie jak data wystawienia e-recepty, czterocyfrowy kod dostępu, nazwy przepisanych leków oraz ich dawkowanie, a także informacje o pacjencie i lekarzu wystawiającym receptę.
E-recepta jest rozwiązaniem, które ułatwia pracę personelowi medycznemu. Lekarz nie musi wszystkiego wypisywać samodzielnie. Z kolei farmaceuta nie będzie miał problemu z rozczytaniem druku, tak jak mógł mieć z pismem doktora. Pacjent również ma prościej, tym bardziej, jeżeli ubiegał się o e-receptę online. Na https://receptomat.pl/ można wypełnić kwestionariusz, który zastępuje wywiad medyczny. Po odpowiedzi na proste pytania, zaznaczenia swoich dolegliwości lub od razu nazwy potrzebnego leku, w niedługim czasie lekarz potwierdzi zgłoszenie i wystawi e-receptę. Oszczędza to mnóstwo czasu, a także jest bezpieczne dla pacjenta oraz wszystkich wokół, jeżeli jest zakaźnie chory.
Zrealizowanie e-recepty w aptece jest bardzo proste. Wystarczy pójść do dowolnej apteki w kraju i podać czterocyfrowy od dostępu. Można go znaleźć nie tylko na e-recepcie, lecz także w wiadomości SMS. Tam od razu podana jest także informacja o dacie wystawienia recepty oraz przypomnienie o podaniu zarówno kodu, jak i numeru PESEL pacjenta. Tylko te dwie dane są potrzebne farmaceucie, aby mógł wydać przepisane leki.
E-recepta z czasem może i musi wygasnąć. Nie na wszystkie leki jest ciągła potrzeba, a nawet te przewlekłe należy odnawiać co jakiś czas. Zdecydowana większość leków jest ważna przez 30 dni od momentu wystawienia. Są jednak takie lekarstwa, na które recepta ma ważność bardzo krótko. Do takich należą między innymi antybiotyki, których termin na odebranie trwa tylko przez tydzień od dnia wystawienia e-recepty. Niektóre preparaty, na przykład immunologiczne, takie jak szczepionki, mogą czekać na odebranie przez pacjenta nawet do 120 dni.
Termin ważności e-recepty zawsze można w łatwy sposób zweryfikować. Jest to informacja zawsze zawarta w wiadomości SMS oraz na samej recepcie zaraz obok kodu, dzięki któremu można odebrać lek w aptece. Co w sytuacji, kiedy termin ważności minął? Niestety nie ma możliwości go wydłużyć. Jeżeli termin minął, jedynym rozwiązaniem jest ponowna konsultacja z lekarzem, który wystawi receptę online z nową datą. To samo należy zrobić w przypadku, jeżeli doszło do jakiegoś błędu. Jeżeli farmaceuta z tego powodu nie przyjmie recepty, trzeba zgłosić się po nową.
Fot.: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com