Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zaskórniki, inaczej nazywane także wągrami, to nieestetyczne zmiany skórne w postaci drobnych, jasnych lub czarnych kropeczek, które pojawiają się najczęściej w okolicy nosa, brody oraz czoła. Chociaż zaskórniki są dokuczliwe głównie w okresie dojrzewania, to z problemem tym zmagają się osoby w każdym wieku. Jak powstają zaskórniki otwarte i jak je najlepiej usunąć? Podpowiadamy.
Zaskórniki są wykwitami na twarzy, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe lub nieprawidłowego przebiegu procesu złuszczania się naskórka. Zmiany te pojawiają się w miejscach występowania wielu gruczołów łojowych, w tym przede wszystkim na twarzy, w tak zwanej strefie T, która okala czoło, nos i brodę.
Warto również wspomnieć, że zaskórniki mogą rozwijać się w innych partiach ciała – zarówno na plecach, klatce piersiowej, jak i na dekolcie to problem sporej części zarówno osób młodych, jak i dorosłych. Pamiętajmy, że wbrew pozorom trądzik zaskórnikowy dotyczy nie tylko osób młodych, będących w okresie dojrzewania, ale także osób ze skórą przetłuszczającą się lub z tendencją do niewłaściwej keratynizacji, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka.
Zaskórniki na twarzy powstają najczęściej z dwóch powodów – jako efekt dużej ilości sebum lub z powodu niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy związanej ze złuszczaniem się martwego naskórka. Czynniki te prowadzą do zapychania ujść mieszków włosowych, czego konsekwencją jest powstanie nieestetycznych punktów – zaskórników na nosie, czole, brodzie czy też policzkach.
Jak podkreślają dermatolodzy, przyczyn występowania zaskórników jest więcej, a w wielu przypadkach są one bardzo złożone i trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Wśród głównych przyczyn skłonności do pojawiania się zaskórników zalicza się uwarunkowania genetyczne, a także takie czynniki, jak chociażby zmiany hormonalne.
Pojawiają się one najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy to zmiana poziomu hormonów powoduje gwałtowną nadprodukcję sebum. Podobnie jest w przypadku przyjmowania niektórych leków, a w szczególności tych, które regulują gospodarkę hormonalną, jak np. tabletek antykoncepcyjnych. Negatywny wpływ ma również nieregularna ilość snu i jego zła jakość.
W trakcie nocy nasz organizm najlepiej się regeneruje, dzięki czemu twarz również się oczyszcza. Warto zatem spać minimum 7-8 godzin, aby zapewnić swojej skórze należyty odpoczynek. Nie powinniśmy również wystawiać się na chroniczny stres, bowiem on również wpływa na pojawianie się nowych krostek.
Pielęgnacja twarzy w przypadku zaskórników otwartych powinna być przede wszystkim świadoma. Codziennie rano i wieczorem warto przemywać cerę przy pomocy delikatnych kosmetyków myjących. Dzięki temu skóra ulega dogłębnemu oczyszczeniu z nadmiaru sebum wyprodukowanego podczas snu. Dochodzi również do redukcji zanieczyszczeń osadzających się na jej powierzchni podczas dnia. Zadając sobie pytanie – ,,zaskórniki otwarte jak usunąć”? – odpowiedzi jest kilka.
Po każdym wysiłku fizycznym zaleca się również dokładnie oczyścić twarz i sięgnąć po tonik. Umożliwia on przywrócenie skórze właściwego pH i pomaga w prawidłowym złuszczaniu się naskórka. Raz w tygodniu warto przeprowadzić dogłębny peeling twarzy. Takie działanie powoduje, że zalegający martwy naskórek może zostać złuszczony, a tym samym ujście mieszków włosowych nie będzie się zatykać.
Grafika: www.freepik.com