<strong> Laseroterapia </strong> – co należy o niej wiedzieć?
Kosmetyka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Laseroterapia – co należy o niej wiedzieć?

Laseroterapia to jedna z najczęściej stosowanych metod w kosmetologii i medycynie estetycznej. W czym tkwi jej sekret? Przede wszystkim jest niezwykle skuteczna i uniwersalna. Stosuje się ją, aby poradzić sobie z różnymi schorzeniami oraz po to, aby zwalczyć dolegliwości bólowe. W medycynie estetycznej znajduje zastosowanie w zabiegach anti-aging. Laserem usuwa się nadmierne owłosienie i niechciane tatuaże, a nawet leczy się nim trądzik i przebarwienia po wypryskach.

Laseroterapia- jak działa? 

Laseroterapia jest metodą bezkrwawego leczenia różnych chorób i poprawiania własnej urody. Szeroko stosowana w medycynie estetycznej, dlatego dzięki niej można przeprowadzać całkowicie bezinwazyjne zabiegi chirurgiczne. Korzyści z zastosowania lasera są bardzo duże. Wiele zabiegów można wykonać w kilka godzin, a pacjent nie musi się martwić czasem gojenia się ran, czy późniejszym ściągnięciem szwów. Laseroterapia polega na emitowaniu wiązki światła (o ustalonej mocy i długości) na wybrany fragment ciała przez określony czas. Wszystko uzależnione jest od rodzaju zabiegu i sposobu jego działania. Lasery mogą wysyłać promieniowanie w sposób ciągły lub pulsacyjny. 

Jak działa laser? 

Mało kto wie, że słowo laser jest akronimem od słów light amplification by stimulated emission of radiation, co w polskim tłumaczeniu oznacza wzmocnienie światła za pomocą emisji wymuszonej promieniowania. Laser emituje promieniowanie o różnej długości fali. Występuje w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Z tego powodu urządzenia dzieli się na niskoenergetyczne (1-6 mW), średnioenergetyczne (1-500 mW) i wysokoenergetyczne (powyżej 500 mW). Lasery niskoenergetyczne zazwyczaj stosowane są w fizjoterapii, mają działanie biostymulujące, a wysokoenergetyczne w medycynie estetycznej i chirurgii, ponieważ w zabiegach dochodzi do przerwania ciągłości tkanek skóry. Są świetnym narzędziem służącym zamykaniu naczynek krwionośnych. Co więcej, lasery dzieli się ze względu na rodzaje elementu wytwarzającego promieniowanie laserowe. Są to:

  • lasery wyposażone w ciało stałe; 
  • lasery gazowe; 
  • lasery płynne; 
  • lasery kryształowe (np. laser rubinowy);
  • lasery ze specjalnym organicznym barwnikiem (dye laser). 

Działanie laserów niskoenergetycznych

Lasery te emitują wiązkę o najmniejszej mocy, która działa biostymulująco na komórki ciała. Energia urządzenia o niskiej mocy wpływa na obkurczanie się włókien kolagenu i elastyny, a także wzmaga ich syntezę. Kolagen wytwarzany przy pomocy niskoenergetycznego lasera jest dużo trwalszy, odporny na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie promieniowania UV. Działanie biostymulujące łagodzi stany zapalne w ciele, przyspiesza gojenie, a czasami działa przeciwbólowo, lecz tylko w przypadku niewielkich urazów. Dodatkowo naświetlanie laserem wpływa na mikrokrążenie, krew szybciej przepływa, wyposażając komórki w tlen. Urządzenia stosowane w biostymulacji to lasery helowo-neonowe i półprzewodnikowe z ciałem stałym 

Działanie laserów wysokoenergetycznych

Lasery o dużej mocy ingerują w tkanki ciała. Stosowane są zazwyczaj w medycynie estetycznej do usuwania tatuaży, skórnych przebarwień i rozstępów. Światło emitowane przez laser wpływa na cebulkę włosów, która je pochłania, a białka, z jakich jest zbudowana, ulegają termicznemu uszkodzeniu. Dzięki temu można usuwać zarówno nadmierne owłosienie, jak i nieestetyczne zmiany skórne. W podobny sposób usuwane są rozszerzone naczynka czy przebarwienia. Aby zabieg dał odpowiednie efekty, należy go przeprowadzić kilka razy. Nie kończy się to na jej wizycie w gabinecie medycyny estetycznej. 

Przeciwwskazania do użycia lasera

Z laseroterapii nie mogą skorzystać osoby, które chorują na nowotwór, cukrzycę, nadczynność tarczycy, epilepsję czy po prostu są chore (może być to infekcja bakteryjna, grzybicza czy wirusowa). Nie poleca się laseroterapii osobom, które mają skłonność do ciężkich zmian skórnych (głównie na tle alergicznym) oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziewiętnaście + jeden =

Rekomendowane
3 fryzury, które uratują Cię w upalne dni
3 fryzury, które uratują Cię w upalne dni
Poszukujesz fryzury idealnej na lato? Oto nasze 3 propozycje!
Makijaż oka – 7 błędów, których należy unikać
Makijaż oka – 7 błędów, których należy unikać
Zebraliśmy dla Ciebie siedem najczęściej popełnianych błędów w trakcie makijażu oka. Sprawdź, czy Cię nie dotyczą!
ABC porannej pielęgnacji cery dojrzałej
ABC porannej pielęgnacji cery dojrzałej
Aby odpowiednio zadbać o cerę dojrzałą, należy do swojej porannej rutyny wprowadzić kilka prostych kroków, dzięki którym będziesz się cieszyć piękniejszym i młodszym wyglądem.
Ostatnie wpisy