Wypadanie włosów – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?
ProblemyWłosy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wypadanie włosów – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Każda z nas marzy o zdrowych, lśniących włosach. Co jednak zrobić, kiedy zauważamy coraz więcej pojedynczych włosów na szczotce lub poduszce? Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od płci i wieku. Z reguły jest to zjawisko bardzo przez nas niechciane i niepożądane – marzymy o gęstych, zdrowych i lśniących, wyglądających na zadbane fryzurach. O ile wypadanie włosów jest naturalnym fizjologicznym procesem i w ciągu dnia gubimy ich nawet 150, nadmierne wypadanie może świadczyć o nieodpowiednim trybie życia, a nawet o komplikacjach zdrowotnych.

Co wpływa na wypadanie włosów?

Mówi się, że to kobietom wypada więcej włosów niż mężczyznom. To one częściej poddają je różnorakiej stylizacji, szczególnie na gorąco – suszymy je, prostujemy, kręcimy, niektóre z nas codziennie. Statystycznie zużywamy także więcej kosmetyków przeznaczonych do stylizacji, jak żele, pianki czy lakiery. 

Oprócz tego na tempo wypadania włosów wpływają także czynniki mechaniczne – czy nosimy je spięte, czy rozpuszczone; część z nich wypada podczas snu, kiedy plączą się o poduszkę, a jeśli posiadamy włosy do ramion, często potrafią się one zaplątać w ubrania i biżuterię lub zostać przygniecione przez pasek torebki. 

Nieodpowiednia stylizacja i pielęgnacja niewątpliwie negatywnie wpływają na stan naszych włosów i powodują ich wypadanie. Aby tego uniknąć, musimy pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Podczas suszenia trzymajmy suszarkę w odpowiedniej odległości – najlepiej wyprostowanej ręki. Nie pocierajmy mocno włosów ręcznikiem w celu osuszenia ich – wystarczy odcisnąć z nich nadmiar wody. Nie rozczesujmy ich także na mokro – osłabi je to i połamie.

Jakie są jednak pozostałe przyczyny nadmiernego wypadania włosów, kiedy gubimy ich więcej niż „przepisowe” 150 dziennie? Warto zwrócić uwagę na swoje zdrowie. Wypadanie włosów często świadczy o różnych dolegliwościach i chorobach. 

Częstym problemem towarzyszącym wypadaniu włosów są zmiany hormonalne, na przykład u osób, które niedawno urodziły, bądź podczas przechodzenia menopauzy. Włosy wypadają także na skutek chorób skóry głowy, np. grzybicy, a także jeśli chorujemy na anemię, niedoczynność i nadczynność tarczycy oraz przy infekcjach.

Pamiętajmy, że na wypadanie włosów wpływa także nasza dieta – szczególnie jeśli jest ona niskokaloryczna i uboga w witaminy i minerały, a także stres i pogorszone samopoczucie oraz przyjmowanie niektórych leków na stałe – szczególnie antykoncepcji czy leków nasercowych.

Przeczytaj też jak dbać o włosy wysokoporowate.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Istnieje kilka domowych sposobów na wzmocnienie włosów, takich jak maska z oleju rycynowego, która je dodatkowo odżywi i zregeneruje. Sprawdzą się także różnego typu roślinne preparaty, jak napary z pokrzywy i skrzypu polnego. Świetnym nawykiem są także masaże skóry głowy – pobudzają one cebulki włosów do pracy, co przyśpiesza proces rośnięcia włosów.

Jeżeli uznamy jednak, że nasze włosy wypadają w zbyt dużej ilości, warto będzie odwiedzić lekarza rodzinnego, który da nam skierowanie do specjalisty (dermatologa, trychologa) w celu dalszej konsultacji, diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

jedenaście − pięć =