Co zrobić, gdy cera staje się sucha?

186
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sucha cera to problem wielu kobiet. Nasila się on jesienią i zimą, ponieważ przesuszaniu się skóry sprzyjają niskie temperatury oraz wiatr. Nie jest to nic przyjemnego, ponieważ suchości towarzyszy dyskomfort, odznaczające się skórki, a w skrajnych przypadkach nawet tworzenie się ran. Jak poradzić sobie z suchością cery? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł!

Dlaczego cera się przesusza? 

Przyczyn pojawiania się suchej skóry twarzy jest wiele. Podzielić je możemy na te pochodzenia wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Do czynników zewnętrznych możemy zaliczyć:

  • błędy w pielęgnacji skóry twarzy – tu możemy wyróżnić sięganie po nieodpowiednie środki do jej mycia, na przykład mydło, a także niewystarczające nawilżanie cery;
  • czynniki atmosferyczne – to już wcześniej wspomniane niskie temperatury i wiatr, ale także suche powietrze;
  • nieodpowiedni sposób odżywiania – picie małej ilości wody, a także nie dostarczanie organizmowi witamin. 

Czynnikami wewnętrznymi przesuszania się twarzy mogą natomiast być:

  • czynniki genetyczne – może to być genetyczna skłonność do przesuszania się cery;
  • choroby i schorzenia zaburzające odpowiednią produkcję łoju i potu;
  • niedoczynność tarczycy i cukrzyca;
  • starzenie się skóry. 

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?

Pielęgnacja suchej skóry twarzy wymaga szczególnej uwagi. Należy zadbać o nią z kilku stron. Tylko wtedy można sprawić, że cera uzyska odpowiednie nawilżenie. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, jakimi należy się kierować. 

Myj twarz delikatnym żelem

Mycie twarzy nieodpowiednimi środkami myjącymi może znacząco wpłynąć na jej przesuszanie. Na rynku dostępnych jest wiele żelów i pianek myjących, które posiadają odpowiednie pH i właściwości pielęgnujące. Zrezygnuj całkowicie z mydła. Zadbaj również o dokładne osuszenie cery po jej umyciu. 

Stosuj serum nawilżające i maseczka

Nawilżające serum do twarzy może być ratunkiem dla suchej skóry twarzy. Składniki odżywcze w nim zawarte pomogą przywrócić jej odpowiednie nawilżenie. Zwróć uwagę na te kosmetyki zawierające kwas hialuronowy – mogą być one nawilżającą bombą! Przydatna może być też maseczka do twarzy, która dogłębnie nawilży i odżywi Twoją cerę.

Używaj odżywczego kremu na dzień i na noc 

Nie zapominaj o najważniejszym w nawilżaniu twarzy – stosowaniu kremu! Po umyciu cery i nałożeniu na nią serum zakończ pielęgnację kremem nawilżającym. Ten zastosowany na noc sprawi, że wszystkie składniki wchłoną się podczas snu. Na dzień również możesz zastosować krem nawilżający. Pamiętaj tylko, aby na ten kosmetyk nałożyć krem z filtrem SPF50. 

Zadbaj o odpowiednią ilość wody w ciągu dnia 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. To może mieć znaczący wpływ na stan naszej cery, a szczególnie jej nawilżenie. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, a dużo łatwiej będzie Ci pozbyć się problemu z przesuszającą się cerą. Jeżeli nie jesteś w stanie wypić takiej ilości czystej wody, to możesz zastąpić je herbatą.

Fot. Anna Shevts/pexels.com

Zostaw komentarz

4 + czternaście =